Hanáková, Stehlík nebo Mathé. Starostové hledají ministra kultury

Kdo by mohl usednout po Jiřím Besserovi do křesla ministra kultury, o tom dnes bude jednat celostátní výbor Starostů a nezávislých (STAN). S největší pravděpodobností se bude rozhodovat mezi poslankyní TOP 09 a bývalou starostkou Vizovic Alenou Hanákovou, děkanem pražské filozofické fakulty Michalem Stehlíkem a rektorem Akademie múzických umění Ivem Mathém.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo kultury. Ilustrační foto.

Ministerstvo kultury. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Podle předsedy Starostů a nezávislých Petra Gazdíka ale konečné slovo bude mít předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéf poslanecké klubu TOP 09 a předseda výboru Starostů a nezávislých Petr Gazdík v Ranním interview Radiožurnálu

„Celostátní výbor Starostů a nezávislých dnes rozhodne o tom, který z kandidátů na ministra kultury by byl nejvhodnější. V celostátním výboru sedí zhruba čtyřicet starostů z celé republiky a já věřím, že vybere velmi dobrého kandidáta.“

„Jména kandidáta, případně kandidátů, předáme Karlu Schwarzenbergovi, který jediný má právo z nominace předsednictev TOP 09 a Starostů rozhodnout o tom, kdo bude kandidátem. On má tuto pravomoc svěřenou předsednictvy obou stran,“ vysvětlil Gazdík.

Podle předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga by ale o Besserově nástupci měli rozhodnout Starostové a nezávislí, kteří odstupujícího ministra do vlády nominovali.

„Kdo bude jeho následovník, je ovšem na straně Starostů a nezávislých. Zdá se, že to bude zkušená politička, bývalá starostka Vizovic. Ale uvidíme,“ poznamenal Schwarzenberg.

Besserovu rezignaci prezident přijme nejdříve zítra

Odstupující ministr kultury Jiří Besser zřejmě zůstane ve funkci přinejmenším do zítřejšího odpoledne. Pracovní program prezidenta Václava Klause mu neumožňuje dříve demisi přijmout. Spekulovat nad jmény možného Besserova nástupce prezident odmítá.

„Do úterního poledne jsem na krátké pracovní návštěvě ve Wroclawi. Takže já myslím, že budu vůbec schopen přijmout demisi řekl bych v úterý odpoledne. Od toho se může odvíjet všechno další,“ uvedl prezident.

Kabinet by mohl každou jednotlivou žádost o vrácení církevního majetku projednávat zvlášť. Navrhuje to legislativní rada vlády v čele s vicepremiérkou z Věcí veřejných Karolínou Peake. S informací přišel deník Právo. Církvím se ale nápad nelíbí - podle nich to může vydávání mnohamiliardového majetku výrazně zkomplikovat. Stejně to vidí i Gazdík.

„To by celý proces značně změnilo a šlo by to proti tomu, co bylo dojednáno s církvemi. My bychom to nepovažovali za slušné, protože vládní koalice se jednoznačně shodla, dala církvím nabídku, jak mají vypadat církevní restituce, a církve ji akceptovaly. Měnit to teď, v závěrečném finále, je možná způsob Věcí veřejných, nicméně to není slušný způsob,“ dodal Gazdík.

Martin Drtina, Zuzana Filípková, mta, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme