Hanoj vyzývá Prahu k opětovnému vydávání víz

Vietnam požádal Prahu, aby zase začala vydávat víza Vietnamcům pro cesty do Česka. Jak píše agentura AFP, vietnamské ministerstvo zahraničí vyjadřuje přání, aby v zájmu vztahů mezi oběma zeměmi česká vláda své rozhodnutí přehodnotila.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vietnamská servírka s českým pivem

Vietnamská servírka s českým pivem | Foto: vietnam-sketch.com

Ministerstvo navíc připomíná nedávná setkání vysoce postavených politiků a aktivní přínos Vietnamců pro země, které je přijmou. Je pravda, že v březnu byl v Hanoji premiér Mirek Topolánek, jednal se svým vietnamským protějškem a shodli se na vytvoření společné expertní skupiny, která se má zabývat korupcí- ta je v případě udělování víz Vietnamcům veřejným tajemstvím.

Za vydaná víza museli Vietnamci i dál platit neoficiální poplatky zprostředkovatelům. Novinka - tedy nutné telefonické objednávání - celý proces jen zdražila a podle předsedy Česko-vietnamské společnosti Marcela Wintera tak za vízum do České republiky Vietnamci platili v přepočtu zhruba 40 tisíc korun. Oficiální poplatek přitom nepřesáhne 3,5 tisíce korun. Právě narůstající neoficiálně mají být důvodem pozastavení vydávání víz Vietnamcům do České republiky.

Jak bude Česká republika na žádost vietnamského ministerstva zahraničí reagovat? Zřejmě neveřejně. Ministr vnitra Ivan Langer jen v New Yorku na soukromé návštěvě, včera řekl, že může pouze potvrdit, že vláda materiál k této problematice projednala - jde ale o neveřejný dokument a tak o něm nic víc neprozradil.

Neoficiálně se mluví o termínu pozastavení vydávání víz do konce tohoto roku a důvodem má být nejen kriminalita související s administrativou v Hanoji ale i trestná činnost vietnamské komunity u nás - vládní analýza upozorňuje například na padělání značkového zboží, daňové úniky a pěstování marihuany ve velkém.

Vietnamci jsou ale důležitou menšinou u nás - ve statistice početnosti jim patří 3. místo.

Lenka Šumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme