VIDEO: Co bude se skokanským můstkem? Sledovali jsme další předvolební debatu, tentokrát z Harrachova

Harrachov si lidé spojují se skokanským mamutím můstkem, ten však už dlouho chátrá a skákat se na něm nedá. Město pod Čertovou horou dále trápí například stárnoucí populace. Zástupce politických subjektů, které v Harrachově kandidují v komunálních volbách, pozval k veřejné debatě Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus moderátor Jan Pokorný.

Harrachov (Aktualizováno: 19:56 26. 9. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Město není vlastníkem skokanského areálu, tím je Svaz lyžařů ČR a Český olympijský výbor,“ upřesňuje starostka Eva Zbrojová (Starostové pro Liberecký kraj) s tím, že roce 2014 zde byl příslib výstavby národního olympijského střediska a investice ve výši 3,5 miliardy korun. Areál ale stále chátrá.

Optimistický není ani Jiří Krejčí (ODS), skokanský areál si prý na svůj provoz nevydělá, a jediným možným zdrojem financí jsou státní dotace. Půl miliardovou investici považuje za naprosté minimum, k tomu, aby se areál vyrovnal podobným zařízením v zahraničí, by bylo třeba nejméně třikrát až pětkrát tolik. Vše je prý věcí společenské poptávky.

Podle Radka Čermáka (SNK – Změna pro Harrachov) ovšem na obnově můstků neexistuje shoda ani v rámci města, navíc je to prý nad jeho síly.

„Mamut není golem, neoživíte ho vložením ruličky stodolarovek. Občanům můstek nepřináší vůbec nic,“ míní nezávislý kandidát Vladimír Zbroj. O dotace by měl požádat samotný areál, nikoli město, které by se tím mohlo dostat do problémů. „A pozor na státní dotace, aby k nim nebyli přidělováni nějací přistěhovalci, což teďka hrozí,“ dodává.

Zastáncem rekonstrukce areálu je naopak Josef Slavík (SNK – Evropští demokraté), harrachovský mamutí můstek je jeden z pěti v Evropě a vládou přislíbená částka by na jeho obnovu stačila.

Slavík také navrhuje spojit skokanský areál s výdělečným lyžařským centrem na opačné straně kopce. Podle Jiřího Krejčího ale k rozdělení před pár lety došlo proto, aby skokanský areál mohl nadále pobírat dotace, bez kterých by se neuživil.

Můstek chce zachránit i Sabina Nguyenová, která je autorkou projektu Na mamuta! a o věci jednala s předsedou České unie sportu Miroslavem Janstou. „Řekl mi, že by chtěl do Harrachova investovat šest miliard korun, podobně jako v případě basketbalového areálů v Nymburce,“ uvádí.

Debaty v Harrachově se zúčastnili: 

 • Jaroslav Čech (ANO), místostarosta Harrachova
 • Radek Čermák (SNK – Změna pro Harrachov)
 • Jiří Krejčí (ODS)
 • Sabina Nguyenová (TOP 09)
 • Josef Slavík (SNK – Evropští demokraté)
 • Vladimír Zbroj, nezávislý kandidát
 • Eva Zbrojová (Starostové pro liberecký kraj), starostka Harrachova

Předvolební vysílání Radiožurnálu a Plusu, vždy od 17:00:

 • 24. září: diskuse v Jesenici u Prahy
 • 25. září: diskuse v Chanovicích
 • 26. září: diskuse v Harrachově
 • 27. září: diskuse v Teplicích
 • 1.–4. října: rozhovory s kandidáty na pražského primátora

lac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme