Hašek o falešné mluvčí věděl. Lobbistka brala 400 tisíc ročně, tvrdí bývalá mluvčí

Hejtman Michal Hašek z ČSSD o neexistující mluvčí věděl, tvrdí jeho bývalá podřízená Denisa Kapitančiková. Za hejtmana Jihomoravského kraje mluvila podle ní několik posledních let kontroverzní lobbistka Jana Mrencová a navíc za mediální služby a propagaci kraje inkasovala zhruba 400 tisíc korun ročně, popsala pro MF Dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Hašek, Tripartita | Foto: Filip Jandourek

„Měla smlouvu s úřadem na poskytování mediálních služeb a propagace kraje. Bylo to pořád dokola uzavíráno na půl roku v hodnotě zhruba 200 tisíc korun a DPH. Já můžu mluvit za období od dubna 2013 do května 2015. Ale zjistila jsem, že to trvalo už dva nebo tři roky před tím,“ řekla MF Dnes Denisa Kapitančiková.

Jméno Lucie Proutníková je navíc podle ní skutečně pseudonymem pro lobbistku Janu Mrencovou, která je nepravomocně odsouzená k podmínce za to, že za úplatek nabízela ovlivnění novinářů.

Mrencová alias Proutníková podle ní řídila práci tiskového odboru hejtmanství. „Chtěla mít o všem přehled. Kritizovala, kde chybí jaká čárka, kritizovala fotografie ke zveřejnění. To dělala ve dne v noci, čtyřiadvacet hodin denně,“ popsala deníku bývalá mluvčí hejtmanství s tím, že Mrencová kontrolovala před vydáním také tiskové zprávy.

Lobbistka Jana Mrencová už léta udržuje kontakty s významnými politiky a jejich manželkami. Na přelomu tisíciletí spolupracovala například s manželkou tehdejšího premiéra Ivanou Zemanovou. Na soutěži Missis, kterou Mrencová pořádá, se v minulosti objevili i Šárka Grossová, předseda KSČM Vojtěch Filip nebo předseda Věcí veřejných Radek John. Cenu vítězce předával i porotce Michal Hašek. Mrencová se také starala o marketing KSČM.

Sama Mrencová ale už dříve odmítla, že by se za Proutníkovou vydávala. „To opravdu máte mylné informace. Já politiku nedělám,“ uvedla pro MF Dnes.

Jihomoravský hejtman také podle svých slov Proutníkovou neznal. „Netuším, kdo to je,“ odpověděl Hašek, když se ho MF Dnes před časem ptala na jeho údajnou mluvčí, která za něj v médiích několik let mluvila.

„Stalo se historicky, že se objevují určité podvrhy,“ podotkl.

Na svém oficiálním facebookovém profilu později reagoval ještě slovy: „Jak si každý může všimnout, za Michala Haška komunikuje Michal Hašek - v televizi, rádiu i tištěných a elektronických médiích. A tisková mluvčí Jihomoravského kraje se jmenuje Eliška Windová.“ A přidal také fotografii se svou mluvčí.

Hašek ale podle Kapitančikové o práci Mrencové věděl. „Samozřejmě. Velmi dobře,“ dodala Kapitančiková. Několik zdrojů přímo z úřadu už v minulosti deníku potvrdilo, že Mrencová běžně dirigovala práci zaměstnanců hejtmanství, ačkoli k tomu oficiálně neměla žádné pověření.

Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme