Hašek odmítá, že by někdo z ČSSD hlasoval pro Klause

ČSSD bude při volbě prezidenta jednotná a bude podporovat Jana Švejnara. Radiožurnálu to řekl šéf jejich poslaneckého klubu Michal Hašek. Spekulace o tom, že několika sociálním demokratům je bližší Václav Klaus, Hašek rozhodně odmítá. Podle něj jde jen o mediální hrátky ODS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentská standarta vlající nad Pražským hradem | Foto: Marián Vojtek

"Myslím, že to má zakrýt hluboké rozpory uvnitř ODS a také jejich obavy z toho, že nemají zdaleka ani jistých těch 122 volitelů. Já všem svým poslancům věřím," uvedl Hašek.

Poslanci a senátoři budou volit nového prezidenta přesně za měsíc. Zatím ale není jasné, rozhodnou-li o tom, kdo usedne na Hradě, v tajné volbě, nebo při veřejném hlasování.

Veřejnou volbu prezidenta požadují někteří sociální demokraté, mimo jiné místopředseda jejich poslanců David Rath. Podle některých informací má jeho záměr zabránit tomu, aby někteří zákonodárci ČSSD hlasovali pro kandidáta ODS Václava Klause.

Podle Ratha tajná volba zavání korupcí. Novinářům dnes řekl, že svůj návrh předloží klubu ČSSD, s doufá, že nakonec ho prosadí i v parlamentu. Hašek k tomu poznamenal, že o způsobu hlasování se rozhodne až na místě.

"Volební řád prezidentské volby předpokládá obě možnosti, tedy volbu tajnou i veřejnou. Rozhodne to až 8. února na Pražském hradě volitelský sbor. My budeme v té volbě samozřejmě stejnými demokraty jako například demokraté občanští a budeme respektovat demokratická pravidla volby," řekl předseda poslanců ČSSD.

Právě kolem sociální demokracie se čím dál častěji objevují spekulace, podle nichž je zhruba sedm až deset zákonodárců této strany připraveno hlasovat v prezidentských volbách pro Václava Klause. ODS veřejnou volbu, v níž jasné, kdo pro koho hlasoval, odmítá. Občanští demokraté míní, že v takovýchto volbách je vhodnější a obvyklejší volba tajná.

Jana Zemanová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme