Hašek, Škromach, Tejc a Zimola přiznali, že se po volbách setkali se Zemanem

Sociální demokraté Michal Hašek, Zdeněk Škromach, Jeroným Tejc a Jiří Zimola potvrdili, že se zúčastnili povolební schůzky u prezidenta Miloše Zemana v Lánech. Hašek to přitom dosud popíral. Účast na setkání původně přiznal pouze místopředseda strany Milan Chovanec.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby 2013. Volební štáb ČSSD, na snímku místopředseda Michal Hašek | Foto: Mikuláš Křepelka

„Údajná schůzka se neuskutečnila. Je to fáma,“ tvrdil Hašek ještě včera v České televizi.

Chovanec, který schůzku přiznal v úterý, přes média vzkázal, že o rozhovorech se Zemanem lže buď on sám, anebo Hašek. Lhář by pak podle něj měl z vedení strany odejít. Hašek dnes účast na povolebním setkání v Lánech potvrdil a za lež se omluvil. A účast přiznali i další členové ČSSD.

Obrat vysvětlují zástupci sociální demokracie tak, že se s prezidentem dohodli, že o setkání nebudou veřejně mluvit. „Slovo, které já dám panu prezidentovi, tak je pro mně zásadní,“ uvedl jihočeský hejtman Jiří Zimola v rozhovoru pro Český rozhlas. Názor změnili poté, co Milan Chovanec podle nich nedodržel dohodu a schůzku, o níž se spekulovalo, přiznal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jihočeský hejtman Jiří Zimola vysvětlil, proč o konání schůzky mlčel

Schůzku u prezidenta zúčastnění nepřiznali ani svým spolustraníkům, vyplývá to ze slov předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky.

„My jsme se Michala Haška opakovaně ptali na jednáních uvnitř sociální demokracie na to, co se vlastně stalo, a mě mrzí, že ani vůči svým kolegům ze strany neměl tu odvahu, aby schůzku u prezidenta republiky přiznal. Myslím, že je to velká politická chyba, které se Michal Hašek, ale i Jeroným Tejc a další při zapírání té schůzky dopustili,“ poznamenal Sobotka v rozhovoru pro Českou televizi.

Jiří Zimola uvedl, že pozvánku na schůzku s prezidentem dostal několik dní předem. O tom, že na ní nebude Bohuslav Sobotka, prý dopředu nevěděl.

Zimola pro ČRo: Za schůzku se Zemanem nemám problém vyvodit odpovědnost

Číst článek

Zimola však odmítá, že by účastníci schůzky v Lánech plánovali puč v ČSSD. „Pokud z toho někdo dedukuje, že se tam připravoval jakýsi puč, tak ho musím zklamat, protože tam se hovořilo o povolebním vyjednávání, o možnostech, o výsledku voleb, nikoli o personáliích,“ zdůraznil v rozhovoru pro Český rozhlas Zimola.

I Zdeněk Škromach se snažil mírnit spekulace o vlivu Miloše Zemana na dění v ČSSD.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Jana Čermáková a místopředseda Zdeněk Škromach mluvili o situaci v ČSSD

„Můj vztah k Miloši Zemanovi je celkem transparentní. Že se s Milošem Zemanem sejdu dost často, to je také pravda, ale na druhé straně musím jednoznačně odmítat spekulace o tom, že Miloš Zeman řídí sociální demokracii nebo o ní rozhoduje. Je dobré, aby sociální demokracie měla dobré vztahy s prezidentem České republiky, a pro to se snažím dělat maximum,“ upozornil Škromach. Tajnou schůzku bude sociální demokracie řešit i na zítřejším grémiu.

Schůzka u prezidenta
Sociální demokraté Michal Hašek, Zdeněk Škromach, Jeroným Tejc, Jiří Zimola a Milan Chovanec se s prezidentem Milošem Zemanem sešli v sobotu, v době, kdy byl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v povolebním speciálu České televize. V úterý schůzku přiznal jako jediný Chovanec, Hašek ještě ten večer v České televizi tvrdil, že se s hlavou státu po volbách nesešel. Michal Hašek se dnes za své lži omluvil.

Rozkol uvnitř sociální demokracie oddaluje povolební vyjednávání. Škromach, který na jednání předsednictva strany podpořil návrh na rezignaci Bohuslava Sobotky, to však považuje za čistě vnitrostranickou záležitost.

„Můj názor je ten, že sociální demokracie v těchto volbách neuspěla, že výsledek není dobrý. Každý máme svoji míru zodpovědnosti a každý si ji musíme nést. A o tom, jakou míru který z funkcionářů strany má, od toho jsou stranické orgány,“ vysvětlil Škromach.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka mezitím po setkání s Chovancem prohlásil, že chce být v čele týmu, který bude vyjednávat o případné vládní koalici. Společně odmítli, aby odpovědnost za nepřesvědčivý volební výsledek nesl pouze samotný předseda.

Lidovci se s vyjednavači ČSSD sejdou, až se vyřeší spor mezi Sobotkou a jeho kritiky

Číst článek

Sobotka zároveň místopředsedu Chovance pochválil za to, že odstoupil z vyjednávacího týmu a pomohl odblokovat pat v ČSSD. Nový vyjednávací tým sestaví Sobotka zítra na grémiu sociální demokracie. Dopředu nenaznačil ani jména členů, ani jejich počet.

Je však zřejmé, že Hašek a jeho stoupenci v ČSSD, kteří vyzývali k odstoupení předsedy Sobotky a snažili se ho vyřadit z povolebních vyjednávání, budou nyní sami čelit podobnému tlaku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem pořadu Stalo se dnes byla senátorka za ČSSD Alena Gajdůšková

Z vedení ČSSD se ozývají hlasy, že by někteří účastníci schůzky měli vysoké stranické posty opustit. Nahlas to řekl Bohuslav Sobotka i předseda Senátu Milan Štěch, který jmenoval Haška, Tejce a Škromacha. V podobném duchu se vyjádřili i místopředseda strany Lubomír Zaorálek či senátorka Alena Gajdůšková, které vadí zejména lež Michala Haška.

„Jedna věc je to, jestli se někdo s někým sešel – to je nekolegiální vůči panu předsedovi i vůči nám ostatním členům politického grémia. Ale to, že takto vysoce postavený funkcionář sociální demokracie lže v přímém přenosu, a vědomě lže, to je naprosto nepřijatelné. Je nepřijatelné,aby sociální demokracii představoval člověk takového charakteru,“ uvedla Gajdůšková.

Aktéři lánské schůzky zatím výzvy k odchodu odmítají.

Bohuslav Sobotka a Milan Chovanec na tiskové konferenci k dění v ČSSD | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Jana Čermáková, Věra Pfeifferová, Veronika Neprašová, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme