Hasiči a veterináři zlikvidují první komerční chov zasažený ptačí chřipkou. Utratit mají 55 tisíc ptáků

V Dobřenicích na Královéhradecku začala likvidace drůbeže nakažené ptačí chřipkou. Veterinární správa zjistila nákazu v pěti chovech firmy Perena. Tři jsou v Královéhradeckém kraji, další pak ve Středočeském a Pardubickém kraji. Jedná se o první komerční chovy, které letos ptačí chřipka v Česku zasáhla. S likvidací budou pomáhat hasiči.

Dobřenice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královéhradečtí krajští hasiči začali s přípravami již brzy ráno. Už o víkendu požádali o pomoc i záchranný útvar hasičského záchranného sboru. Primárně museli zajistit prostor pro dekontaminaci, postavit kontejnery a připravit další zázemí pro celou akci.

Ve dvou kachních chovech na Královéhradecku se rozšířila ptačí chřipka. Veterináři utratí 40 tisíc ptáků

Číst článek

Kromě desítek hasičů na místo dorazili i pracovnici krajské veterinární správy, policie a zaměstnanci firmy Perena, která na svém webu uvádí, že je jedna z nejvýznamnějších kachních líhní v Evropě. Výskyt ptačí chřipky ve svém chovu ale odmítla firma pro Radiožurnál blíže komentovat.

Podle ředitele Státní veterinární správy Zbyňka Semeráda byla přijata mimořádná opatření, která mají zamezit dalšímu šíření ptačí chřipky kolem ohniska - je například vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a také pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů. Omezen je pohyb drůbeže z pásem a zpět, lidé také nemůžou drůbež převážet a veterináři si dělají soupisu všech dalších chovů. Veterinární správa chovatelům také doporučuje, aby zamezili kontaktu drůbeže s volně žijícími ptáky.

Veterináři předpokládají, že s likvidací začnou ve třech chovech v Královéhradeckém a Pardubickém kraji - po Dobřenicích budou následovat chovy v Novém Bydžově, Zábědově a Chudonicích, ve čtvrtek bude následovat Vinice ve Středočeském kraji a Vápno u Přelouče v Pardubickém kraji.

Celkem má být za pomoci kysličníku uhličitého utraceno 55 tisíc ptáků. Stát chovatele částečně odškodní.

Ondřej Vaňura Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme