Hasiči dokončují záchranné akce po tornádu. ‚Drtivá většina zraněných byla ošetřená během noci‘

Stovky hasičů zasahovaly v obcích na Břeclavsku a Hodonínsku, kterými ve čtvrtek večer prošly ničivé bouřky a tornádo. V Mikulčicích, Moravské Nové Vsi a Lužicích pátrali po lidech, kteří mohli být zavaleni v troskách. Záchranáři potvrdili tři oběti. „Drtivá většina zraněných byla ošetřená a transportovaná během noci. Teď už by se jednalo o ojedinělé případy,“ řekl v pátek ráno pro Radiožurnál mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na místě zasahují hasiči od 19. hodiny

„Drtivá většina zraněných byla ošetřená a transportovaná během noci. Teď už by se jednalo o ojedinělé případy, ale samozřejmě to nemůžu vyloučit,“ popisuje mluvčí jihomoravských hasičů Mikoška | Foto: Facebook - HZS Jihomoravského kraje

Jak postupuje v pátek ráno vyhledávání případných zraněných v sutinách? Jak jste úspěšní v posledních hodinách?
Pokračujeme v pátrání, činnost ještě není ukončená. Týká se to především těch tří obcí Mikulčice, Moravské Nová Ves a Lužice. Pokud se na to podíváme trochu globálněji, nejen na ty tři obce, tak záchranné akce víceméně dokončujeme. Poté nastanou další likvidační činnosti, s tím bude spojená celá řada dalších úkonů a povinností.

Máte nějaké výsledky ohledně pátrání po případných zraněných nebo lidech uvězněných v sutinách?
Zatím nemám informace, že bychom nalézali další lidi. Drtivá většina zraněných byla ošetřená a transportovaná během noci. Teď už by se jednalo o ojedinělé případy, ale samozřejmě to nemůžu vyloučit.

Kam přispět na pomoc lidem zasaženým tornádem? Sbírky organizuje Český rozhlas, charita i jiné nadace

Číst článek

Už dorazila na místo armáda? Jak fungujete společně?
Spolupráci s armádou jsme zahájili už ve čtvrtek ve večerních hodinách. V plánu bylo, že armáda dorazí v pátek ráno. Podle mých informací se pohybuje kolona na dálnici D2, ale nemůžu v tuto chvíli potvrdit, zda už nějaké vozidlo armády dorazilo přímo na místo. Nicméně s jejich pomocí od pátečního dopoledne počítáme.

Tísňové linky byly v noci přehlcené, pomáhaly operační střediska z ostatních krajů. Jaká je situace teď? Vy jste prosili, aby lidé s nabídkou pomoci nevolali na linky tísňové, ale počkali na speciální linku, která by měla tyto záležitosti vyřizovat.
Ještě pořád přijímáme hovory na tísňových linkách pochopitelně i z jiných událostí. Pořád musíme odbavovat občany, kteří mají problémy v jiných částech kraje. Situace už není tak dramatická, jako byla ve čtvrtek v nočních hodinách. Tam nám hodně pomohlo, že se hovory přelévaly do jiných krajů na ostatní operační střediska.

Nicméně je fakt, že se na tísňové linky obracejí lidé s pomocí, a proto opravdu apelujeme na to, aby počkali, až zřejmě krajský úřad zveřejní číslo nebo informační linku, kde se tyto věci budou vyřizovat.

Jiří Chum Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme