Výbuch v továrně na Českolipsku: osm lidí je zraněno, dva v kritickém stavu. Hasiči doporučují nevětrat

Ve výrobním areálu v Hamru na Jezeře na Českolipsku došlo v úterý k výbuchu. Zranění utrpělo osm lidí, z toho dva jsou v kritickém stavu. Na vyšetření muselo jít i deset zdravotníků, kteří byli kontaminovaní neznámou látkou, ovšem lékaři je postupně propouští domů. Uvedl to mluvčí záchranné služby Libereckého kraje Michal Georgiev. Podle starosty Hamru unikla zřejmě do ovzduší kyselina sírová. Podle hasičů není důvod k obavám.

Hamr na Jezeře (Aktualizováno: 20:38 19. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Starosta obce Milan Dvořák v úterý řekl, že havárie nastala v provozovně společnosti Purum. „Došlo k úniku oblaku pravděpodobně kyseliny sírové,“ dodal starosta. 

Dva popálení z výbuchu v Explosii jsou stále ve velmi vážném stavu. Příčiny nehody nejsou známé

Číst článek

Podle mluvčí krajských hasičů Lucie Hložkové ale není důvod se bát. „Podle posledních informací by žádná látka, i když je cítit, neměla být v okruhu,“ řekla Českému rozhlasu Liberec. 

Hasiči evakuovali z areálu devět lidí a doporučují nevětrat, řekla mluvčí. Vyšetřování havárie si převzala policie. „Čekáme, až se udělají veškerá bezpečnostní opatření, pak budeme zjišťovat, co se stalo,“ uvedla mluvčí policie Ivana Baláková.

Novináři původně mohli stát asi půl kilometru od místa výbuchu, kolem půl druhé odpoledne je ale přesunuli ještě o tři sta metrů dál.

Ředitel východní divize firmy Purum David Lhotský nechápe, co by mohlo takový výbuch způsobit. „To je poslední továrna, u které bych to čekal,“ řekl pro Český rozhlas Liberec.

Zranění záchranáři

Záchranná služba měla na místě dva vrtulníky, jeden z Prahy a druhý z Liberce. Na ARO do Liberce a do Prahy transportovali záchranáři dva zraněné z továrny v kritickém stavu. „U obou byla nutná resuscitace,“ uvedl Georgiev.

Jeden člověk podle něj utrpěl středně těžké a dalších pět lidí lehká zranění. „Rozvezli jsme je do okolních nemocnic,“ dodal.

Prozatím neznámou látkou byli zasaženi i záchranáři. „Jsou to pro nás teď pacienti,“ zmínil Georgiev. Později dodal, že v liberecké nemocnici jich bylo deset. Lékaři je ovšem podle něj postupně propouští domů.

Z hasičů nebyl zraněn nikdo, potvrdil Českému rozhlasu Liberec velitel zásahu Jan Přerovský.

Spuštění traumaplánu

„K výbuchu mělo dojít při míchání nebezpečných látek – zatím nevíme, o jaké jde – které byly v kombinaci s vodou,“ uvedla Hložková. Po výbuchu nastal i menší požár kabelů, který ale podle mluvčí hasičů již uhasili.

Hasiči mají na místě čtyři jednotky, o výbuchu se dozvěděli zhruba v 10.00.

Záchranáři aktivovali traumaplán. „Zatím jenom na operační středisko pro komunikací s nemocnicemi,“ uvedl jejich mluvčí Michael Georgiev.

Jiří Jelínek, jch, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme