Hasiči i policisté musejí nadále sloužit přesčasy, rozhodl Ústavní soud

Hasiči a policisté musejí i nadále sloužit až 150 hodin přesčasů ročně bez nároku na odměnu nebo náhradní volno. Ústavní soud zamítl návrh na zrušení části zákona o služebním poměru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

„Ústavní soud neshledal, že by zákon byl protiústavní. Model vychází z konceptu, že příslušníci bezpečnostních sborů budou mít vyšší odměnu, která ovšem zahrne i jejich práci přesčas a nebyla tedy shledána nějaká libovůle,“ řekl vysvětlil důvody rozhodnutí soudce zpravodaj Stanislav Balík.

Návrh podalo 45 levicových poslanců za ČSSD a KSČM. Podle nich je opatření nespravedlivé především vůči těm, kteří 150 hodin skutečně odpracují, aniž za to mají náhradní volno nebo odpovídající odměnu. Navíc podle poslance Františka Bublana z ČSSD se z přesčasů stal systém a nejsou využívány jen pro mimořádné události, řekl v České televizi.

„Policisté dostávají přesčasy už v měsíčním plánu, už vědí, kolik hodin budou muset odsloužit, protože jich je zkrátka málo. Přesčasy jsou plánovány naprosto systémově, není v tom žádná nahodilost,“ zdůraznil Bublan. Kdyby ústavní soudci návrhu vyhověli, znamenalo by to pro stát značné výdaje.

Tereza Bartůňková, Kateřina Causidisová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme