Zatopené sklepy, auta, náves, povodňové stupně. Silný déšť zaměstnává hasiče na severovýchodě země

Hasiči v Královéhradeckém kraji v souvislosti se silným deštěm zasahovali ve čtvrtek odpoledne u více než 120 událostí, hlavně šlo o zatopené sklepy a čerpání vody. Nejvíce výjezdů měli mezi 15.00 až 17.00, nejprve v okolí Jičína, Hořic, pak na Hradecku a Rychnovsku, řekla ve čtvrtek v 18.00 novinářům mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.

Královéhradecký kraj (Aktualizováno: 21:28 18. 6. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle dat zveřejňovaných průběžně na webu Povodí Labe stoupaly hlavně toky na Rychnovsku v podhůří Orlických hor. Řeka Kněžná v Rychnově nad Kněžnou ve čtvrtek po 16.00 překonala na více než hodinu druhý stupeň povodňové aktivity. V 18.00 opět klesla na první stupeň.

‚Škoda v řádu milionů.‘ Přívalové deště vyplavily i sklad státních hmotných rezerv u Heřmanova Městce

Číst článek

„Hasiči evakuovali pět lidí ze dvou aut v Kostelci nad Orlicí, částečně evakuovali i imobilní ženu v obci Tutleky, z přízemí, které bylo zatopené vodou ji odnesli do patra, uvedla mluvčí hasičů Götzová.

Přívaly vody na některých silnicích na Rychnovsku zkomplikovaly dopravu, například v Tutlekách mezi Rychnovem a Kostelcem nad Orlicí se rozvodnil potok a zaplavil sklepy domů.

Zaplavené obce

„V malé obci Lupenice voda úplně zaplavila náves a několik okolních domů. Jeden z jejich majitelů říkal, že mu voda zaplavila sklep, vodárnu i garáž, tam má hladinu po kolena. Voda přišla podle jeho slov rychle, přesto ještě stihl se synem část věcí vynosit. O tři kilometry dál je obec Tutleky, tam je podle místních situace o něco horší, pod vodou je i silnice a nedá se tam autem z obce Lupenice dostat,“ popisoval ve vysílání Radiožurnálu situaci v obcích na Rychnovsku reportér Českého rozhlasu Hradec Králové Václav Plecháček.

Hasiči museli vyjíždět i do Rychnova nad Kněžnou. „Hasiči zasahují v Rychnově na několika místech, u areálu nemocnice zaplavila voda sklepy několika domů i několik aut. Zasahují tu i jednotky dobrovolných hasičů. Na některých místech však zatím vodu odčerpávat nestíhají, rozdávají tak lidem alespoň pytle s pískem,“ dodal reportér přímo z místa povodní.

Oproti víkendu měli tentokrát větší klid hasiči v sousedním Pardubickém kraji. Od odpoledne do 18.00 hasičům volalo asi 15 lidí, že potřebují pomoct odčerpat vodu ze sklepů, voda teče z polí nebo všechen déšť nepojala kanalizace. Většina výjezdu byla na Orlickoústecku. „V neděli to bylo mnohem horší,“ řekla novinářům operační důstojnice hasičů.

Meteorologové pro severovýchodní Čechy vydali výstrahu před extrémními srážkami s úhrny 60 až 80 litrů vody na metr čtvereční. Varovali před lokálními záplavami.

Moravskoslezský kraj

Silný déšť působí problémy v Moravskoslezském kraji. Některé toky jsou na druhém povodňovém stupni. Hasiči vyjíždějí čerpat vodu, která komplikuje dopravu. Mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková novinářům řekla, že na druhý povodňový stupeň stoupla hladina Stonávky v Hradišti na Karvinsku. Stejná je situace i na Starobělském potoce v Ostravě-Staré Bělé.

Rozvodněné jsou především menší toky, na těch větších zatím není situace tak kritická. „Na těch větších tocích zatím nemáme vyhlášené žádné povodňové stupně, ale už začínají některé lokální problémy. Situace se může na některých místech zhoršit podle toho, kde srážky spadnout,“ řekla Vlčková pro Radiožurnál.

Hasiči už začali vyjíždět čerpat vodu, která zatopila například křižovatku u čistíren v Ostravě-Martinově, hasiči už tam zasahují. Podobné problémy jsou i ve Staré Bělé. Podle Vlčkové se situace na tocích stále mění a hladiny kolísají.

ČTK, Václav Plecháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme