V chráněné oblasti Kokořínsko hořel les. Hasiči už dostali plameny pod kontrolu

Na Kokořínsku v neděli vypukl lesní požár. Plameny poškodily přibližně hektar porostu. Hasiči ho stále dohašují, požární poplach už ale snížili na nejnižší stupeň.

Aktualizováno Nosálov (Kokořínsko) (Aktualizováno: 16:31 22. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrtulník s bambi vakem (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Pixabay

Oheň se rozšířil mezi Libovicemi a Příbory u obce Nosálov. Podle mluvčí hasičů Vladimíry Kerekové ale lidem nehrozí nebezpečí.

„V současné chvíli už se požár nerozšiřuje, ale hasiči na místě stáhle hasí. Požár je v části chráněné oblasti Kokořínsko a nezasahuje do žádných obydlených oblastí. Takže obyvatelstvo není ohroženo," sdělila Radiožurnálu mluvčí hasičů Vladimíra Kereková.

Požár se podařilo lokalizovat kolem 12.50. Hasiči ho stále dohašují, požární poplach už ale nížili na nejnižší stupeň.

Jak požár vznikl, zatím není jasné. „Jednou z pravděpodobných příčin je rozdělávání ohně," uvedla Kereková. Dodala, že hmotnou škodu budou hasiči teprve vyčíslovat ve spolupráci se správci chráněné krajinné oblasti.

Informaci o požáru na Kokořínsku dostali hasiči kolem 7.30. S požárem během dne bojovaly dvě desítky dobrovolných i profesionálních jednotek. Hasičům pomáhal se zvládáním plamenů i vrtulník s vakem na vodu, který byl ale již odvolán.

Špatně přístupný terén

Zásah hasičům komplikuje obtížně přístupný terén. Problémem je podle mluvčí také panující sucho i vítr, který šíření požáru napomáhá. Zásah se zatím obešel bez zranění, plošný zákaz vstupu do CHKO Kokořínsko zatím vydaný nebyl.

Sucho v Česku: nejhorší situace je na jihu Moravy a ve východních Čechách

Číst článek

Podle nezávislé starostky Nosálova Lenky Střihavkové plameny nezasáhly krajinu blízko obydlené oblasti. „Zástavba je od toho dál. Obávám se ale, že je tam špatný přístup. Máme tu stráně a kaňony. Ještě ke všemu je vítr a celou dobu tu nepršelo,“ řekla Střihavková pro Radiožurnál.

Další les vzplál u Jestřebic, kde hoří na ploše 100 krát 150 metrů. I zde je obtížně přístupný terén, což hašení ztěžuje. Na pomoc proto opět musí vzlétnout vrtulník. Hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu.

„V posledních třech dnech nám požárů přibývá, což je pravděpodobně způsobeno současnou povětrnostní situací a vysokými teplotami,“ konstatovala v neděli Kereková.

V několika případech hasiči vyhlásili 2. a v jednom dokonce 3. stupeň požárního poplachu. „Často jsme žádali o pomoc leteckou záchrannou službu s bambi vakem,“ doplnila mluvčí.

Kde hořelo:

22. 7. lesní porost Nosálov - III. stupeň

21.7. pole Praha - Kbely - II. stupeň

21.7. les ní porost Tis u Blatna - II. stupeň

21.7. pole Václavice  - II. stupeň

20.7. lesní porost Káraný - II. stupeň

19.7. pole Hostivice - II. stupeň

19.7. pole Dolní Chvatliny - III. stupeň

Nikola Horáková, Jakub Horáček, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme