Hasiči: lidé by si měli ve vedrech dávat pozor na hořlaviny
Velmi teplé počasí sebou nepřináší jen zdravotní zátěž, ale i požární rizika. Při vysokých teplotách vám domácnost dokáže zničit i špatně skladovaný kuchyňský olej, varuje mluvčí hasičů Petr Kopáček.
Lidé by si podle něj měli dávat pozor na skladování a manipulaci s hořlavými kapalinami, se kterými se běžně setkávají. "Jedná se například o naftu, benzín, ale i petrolej, toluen nebo líh. Také nerůznější ředidla nebo i oleje, které jsou k dispozici například v kuchyních nebo v garážích či jiných skladištích," upozorňuje Kopáček.
Při vysokých teplotách se kapaliny odpařují více, a tím pádem roste riziko, že dojde ke vznícení a výbuchu jejich hořlavých výparů.
Opatrně by však lidé měli zacházet i s hořlavými plyny. "Například s přenosným propan-butanovým vařičem," uvádí Kopáček s tím, že ten by neměl být vystaven vysokým teplotám, ani nadměrným tlakům.
Pozor by však lidé měli dát i na obyčejný zapalovač. "Když ho ponechají za sklem automobilu, které je vystaveno vysokým teplotám, představuje zapalovač doslova časovanou bombu. Ta dokáže z auta udělat skutečně trosku," upozorňuje Kopáček s tím, že se plyn roztahuje, po nějaké době může zapalovač vybuchnout a vůz shoří.