Hasiči likvidovali v Luhačovicích látku označenou jako yperit

Hasiči likvidovali v Luhačovicích na Zlínsku kovovou nádobu s označením, že obsahuje nebezpečný yperit. Látka byla objevena v telefonní budce poblíž vlakového a autobusového nádraží. Podle hasičů nikoho neohrozila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nádoby s yperitem | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Jak Radiožurnálu řekl mluvčí zlínských hasičů Ivo Mitáček, na místo vyjely dvě speciální jednotky, které ampuli s označením yperit zajistily.

"Profesionální hasiči hned na místě provedli rychlý test, který ukázal, že nedochází k úniku z nádoby, to znamená, že k přímému ohrožení obyvatel nedošlo," uvedl mluvčí.

Nález putoval ve zvláštním kontejneru na další expertizy. "V našich laboratořích zjistí, o jakou látku skutečně šlo, případně její třídu nebezpečnosti," doplnil Mitáček. Případ vyšetřuje policie.

Yperit je označován jako chemická zbraň. Jedná se o kapalinu nažloutlé až tmavohnědé barvy, se zápachem po česneku a hořčici. Proniká dřevem, kůží, tkaninami a působí v kapalném i plynném stavu.

Obvykle není smrtelný, ale na pokožce vytváří puchýře a způsobuje dýchací problémy. Organismus celkově onemocní, protože je narušena řídící funkce centrální nervové soustavy, tvorba krvinek a látková výměna.

Petr Doležel, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme