Hasiči mají novou koncepci ochrany obyvatel, lidé by měli být aktivnější

Hasiči představili novou koncepci ochrany obyvatelstva, platnou až do roku 2020. Loni v říjnu ji schválila vláda. Lidé by se podle ní měli umět při mimořádných událostech o sebe lépe postarat a nečekat do posledních chvíle na záchranáře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči (ilustrační foto) | Foto: Milan Kopecký

„Velmi důležité je vzdělávání občanů v těchto problematikách. A proto na tuto koncepci navazuje také systém vzdělávání občanů od žáků základních škol až po seniory,“ zdůrazňuje mluvčí Hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralová.

Hasiči loni při kontrolách v rámci státního požárního dozoru rozdali pokuty za osm milionů korun.

Za loňský rok zkontrolovali hasiči celkem 13 300 veřejně přístupných objektů. Třeba obchodní centra nebo diskotéky.

Podle mluvčí Nicole Zaoralové rozdali také několik pokut: „Při těchto kontrolách byla pouze polovina objektů bez závad. V 89 případech musel být dokonce vydán zákaz činnosti a uložené pokuty se vyšplhaly na víc než 8 milionů korun.“

Hasiči loni zasahovali u méně požárů, zato častěji museli pomáhat u dopravních nehod a technických havárií. Celkově měli loni o 8 procent zásahů více než v roce 2012.

Jen požáry způsobily celkem škody za 2,4 miliardy korun. Největší loňskou událostí byl požár ve skladu elektroniky v průmyslovém areálů bývalého Svitu Zlín, kde oheň způsobil škodu za bezmála 400 milionů korun. Způsobilo ho vznícení hořlaviny od zářivky. I pro zkušené hasiče to byl obtížný zásah.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme