Hasiči mají o Vánocích napilno, tradičně vyjíždějí k většímu počtu požárů

Během vánočních svátků a pak i silvestrovských oslav mají hasiči vždy o práci postaráno. Na Štědrý den tradičně připadá zhruba pětina prosincových požárů. Pražští hasiči už od rána několikrát zasahovali.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Advent má mnoho podob...

Advent má mnoho podob... | Foto: Fotobanka stock.xchng

"Z převážné většiny u nás řešíme technické zásahy, to je zhruba takových 70 procent našich výjezdů a 30 procent jsou požáry. V případě svátků a podobných oslav se nám tohle číslo otáčí," říká velící důstojník směny pražských hasičů Antonín Šustr.

O minulých Vánocích představovaly výjezdy pražských hasičů k požárům zhruba polovinu. Podle Antonína Šustra jsou specifickým případem požáry způsobené bezdomovci, kteří si chtějí přitopit ve svých provizorních obydlích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Své zkušenosti s vánočními požáry posluchačům zprostředkoval Antonín Šustr, velící důstojník směny pražských hasičů

Většinu požárů způsobuje nepozornost. Hořet zpravidla začíná od svíček, prskavek nebo poslední dobou od lihových krbů.

Nebezpečná je rovněž zábavní pyrotechnika, ale i vaření v kuchyni. Časté je vznícení oleje na pánvi nebo ve fritovacím hrnci.

Plameny bychom v takovém případě rozhodně neměli hasit vodou, varuje náměstek ředitele pražských hasičů pro oblast prevence Jiří Hošek.

„Z jednoho litru vody vzniká více než tisíc litrů páry, což může mít za následek tak dynamické projevy, jako například vyvalení bytové příčky nebo rozšíření požáru během mžiku na celou místnost,“ upozorňuje Hošek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Období Vánoc a novoročních oslav znamenají každoročně výrazné výkyvy ve statistikách hasičů

Zachránit situaci nemusí ani hasicí přístroj, který může dokonce naopak způsobit větší problémy.

„Problém je v tom, že ten hasicí přístroj, když stříkne do kapaliny, tak ji rozstříkne po okolí. Po uhašení plamene může lehce dojít k opětovnému vznícení oleje, protože má stále zápalnou teplotu,“ vysvětluje Jan Brož z Technického ústavu požární ochrany.

Ideálním postupem je zamezit přísunu vzduchu, na pánev či fritovací hrnec hodit dřevěné prkénko nebo je přikrýt například mokrou utěrkou či pokličkou. Ve všech případech se ale jako dobrá investice může ukázat detektor kouře, který se dá pořídit za pár set korun.

Při hoření navíc vzniká například fosgen a další splodiny, které mohou i v malém množství způsobit smrt.

Petr Medek, Tereza Svobodová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme