Hasiči odmítají nadbytek úředníků. Úspory nenacházejí ani v kancelářích

Hasiči v Česku se brání spekulacím, že mají moc úředníků. Ty se objevily poté, co sbor začal v souvislosti s vládními škrty mluvit o omezování tzv. mokrých hasičů - tedy těch, kteří přímo zachraňují životy. V roce 2013 a 2014 totiž podle rozpočtových výhledů mají hasiči přijít asi o 1,5 miliardy korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S likvidací požáru slámy ve Hvozdné hasiči začali už v neděli

S likvidací požáru slámy ve Hvozdné hasiči začali už v neděli | Foto: HZS Zlínského kraje

V jihlavské budově centrály krajských hasičů na Vysočině pracuje asi 55 lidí. Například na operačním středisku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pokud by se měl ředitel hasičů na Vysočině Miroslav Šimon držet vládního usnesení, propustil by stovku lidí. Konstatuje v Odpoledním Radiožurnálu..mp3

„Na linkách 112 a 150 se tady pracuje ve čtyřech směnách,“ nabízí pohled na stav v místnostech které bezprostředně souvisejí se zásahy Petra Musilová, která je v rámci úspor mluvčí a pracovnice úspor zároveň.

Vyšetřovatelé jsou také nedílnou součástí, tzv. mokrých hasičů. Musí k požárům také bezprostředně po jejich uhašení vyjíždět. Celkově lze říci, že přímo se zásahem má co do činění 83% příslušníků sboru.

„Méně jich je postavených v denní směně, ale když potřebujeme větší zásah, taky vyjíždějí i ti příslušníci, kteří zabezpečují technickou službu, dýchací přístroje, chemickou službu a další věci související s výjezdem,“ říká ředitel hasičů Miroslav Šimon.

Ten byl původně náměstkem. Po jeho nástupu na ředitele se jeho původní místo v rámci úspor už neobsadilo. Šimon ale tvrdí, že domněnka, že by hasiči mohli dál ve velkém takto šetřit je scestná:

„Ta úspora může být do deseti lidí, víc nevidím. Kdežto, když bych měl v kraji Vysočina příští rok dodržet dikci vládního usnesení, tak musím těch hasičů sehnat stovku a ne deset, abych vyšel s rozpočtem,“ vysvětluje současné podmínky Šimon.

Důvod, proč se mezi hasičskými úředníky nedá šetřit je prý prostý – brání tomu zákony. Ty totiž po hasičích chtějí, aby se jen na Vysočině vyjádřili například ke čtyřem tisícům stavebních akcí a udělali 800 kontrol.

„Pokud zákon řekne, že to dělat nebudeme, tak já velice rád, ty příslušníky, které mám na výkonu státní správy dám do výjezdu,“ uvažuje nad svými možnostmi ředitel hasičů Miroslav Šimon.

Situace se tedy nemění, pokud se bude u hasičů šetřit, bude to spíš u zásahových jednotek. Jedinou záchranu vidí sbor v pojišťovnách. Chystanou díru v rozpočtu by mohli naplnit jako kompenzaci za to, že hasiči každoročně uchrání před ohněm majetky za miliardy.

Daniel Burda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme