Zavřou se dveře a začne peklo. Hasiči cvičili v až 600 stupňovém žáru uvnitř speciálního kamionu

Do černa očouzené větrací mřížky dávají tušit, že kamion, který stojí u hasičské zbrojnice ve Vysokém Mýtě, není obyčejný. Za dvojicí protipožárních dveří kvílí plameny a dobrovolní hasiči uvnitř při výcviku zažijí ohnivé peklo.

Pardubice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přehrát

00:00 / 00:00

Hasiči v kamionu zažívají ohnivé peklo

Speciální tréninkový kamion je rozdělen do několika částí, hasiči zasahují ve dvojicích, nejdříve vstupují do kuchyně, kde musí zlikvidovat požár fritovacího hrnce. Jakmile z proudnice vyjde dávka vody, místnost se zaplní hustým dýmem. Hasiči se v některých okamžicích pohybují po hmatu, vidět není nic.

Když je kuchyně uhašená, hasiči pokračují do obývacího pokoje. Tam už je čeká rozvinutý požár, hoří pohovka a celá stěna, za okamžik mocné plameny olizují celý strop, jde o simulaci tzv. rolloveru, kdy plyny nahromaděné u stropu najednou vzplanou. První z hasičů dávkuje vodu z proudnice, druhý musí stále kontrolovat únikovou cestu a sledovat, jestli ji nepřehradily plameny.

Po čtyřech do pece

V těchto okamžicích teplota ve výšce hlavy a u stropu může dosahovat 600 °C. Hasiči se proto pohybují převážně po čtyřech, u podlahy je snesitelných 250 °C. Pohyb po čtyřech také zlepšuje viditelnost, protože koncentrace kouře je u země menší, navíc při pohybu po čtyřech je lépe roznesena váha a snižuje se riziko proboření (na nestabilních površích).

Občas se někomu v extrémních podmínkách udělá špatně, upadne, bylo i pár zlomenin. Pro takové případy je v kamionu několik velkých červených záchranných tlačítek. Po jejich stisknutí okamžitě plameny ustanou, pustí se ventilace a rozsvítí se světla.

S každou dvojicí je uvnitř také instruktor, který ovládá jednotlivá ohniska požáru, sleduje počínání hasičů a jejich práci následně vyhodnotí. Na celou situaci navíc dohlíží operátor, který sedí za žáruvzdornými skly v kukani, ze které má přehled o celém ohňovém polygonu.

Jako první vyšel z kamionu a výcvik má za sebou Robert Pifka. „Bylo to skvělý, opravdu to simuluje reálné podmínky a přitom člověk ví, že je v bezpečí. Uvnitř musíte hlídat v podstatě všechno najednou, protože nevíte, odkud vám začne hořet. Hasíte jedno místo a ono v tu ránu hoří nad váma, nebo za váma, je tam velice špatná viditelnost. V určitých chvílích si nevidíte ani na ruce ani na kolegu, takže aby tam byla ta souhra.“

Speciální kamion, kde si hasiči mohou zkusit zásah ve stísněných podmínkách, přijel do České republiky teprve podruhé. Za 4 dny, kdy stál ve Vysokém Mýtě, výcvik absolvovalo přes 120 hasičů z Pardubického i Královehradeckého kraje.

Honza Ptáček, Josef Ženatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme