Požárů loni přibylo, může za to extrémní sucho. Hasiči zasahovali u více než 120 tisíc událostí

Hasiči za loňský rok předběžně evidují 20 663 požárů, tedy o 3906 více než v roce 2017. Vliv na to mělo extrémní sucho, které zvýšilo počet požárů v přírodním prostředí. Oheň však loni způsobil menší přímé škody – přes 2,6 miliardy korun. Při požárech zahynulo 95 lidí, předloni jich podle aktualizovaných statistik přišlo o život 92. Na bilanční tiskové konferenci to v pátek uvedl náměstek hasičů pro integrovaný záchranný systém František Zadina.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Ve více než 22 000 případů to byly dopravní nehody, dále například úniky nebezpečných chemických látek nebo jedna událost klasifikovaná jako radiační nehoda.

176 požárů, několik zranění i pád ze skály. Hasiči a záchranáři vystavili účet za novoroční oslavy

Číst článek

Hasiči v roce 2018 zachránili nebo evakuovali 84 480 lidí, zachráněných byla z tohoto počtu třetina. Mezi evakuovanými bylo také 13 800 lidí, kteří museli loni opustit objekty vysokých škol poté, co tam anonymní volající nahlásili přítomnost bomby.

Největší škody loni způsobily únorový požár mrazíren v Mochově a říjnový požár výrobní haly v Lysé nad Labem – předběžné odhady se u obou událostí pohybují kolem 100 milionů korun.

Nejdéle hasiči zdolávali lednový požár skladu recyklátu v Nové Cerekvi, zasahovali tam 11 dní. Nejdelší liniový požár v terénu měřil 14 kilometrů, a to v červenci, kdy hořelo podél železniční trati v úseku Lovosice – Malé Žernoseky.

Generální ředitel sboru Drahoslav Ryba v pátek ocenil, že hasiči dostali přidáno na platech, i to, že vláda schválila navýšení odškodného pro pozůstalé po dobrovolných hasičích, kteří zemřou při zásahu.

Schválené zvyšování počtu hasičů o 150 lidí po následující tři roky podle něj vůbec poprvé umožní naplnit vyhlášku o výjezdových stavech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme