Hlídání teploty i ‚černá skříňka‘. Hasiči v pražském Radotíně testují bezpečnější zásahové obleky

Hasiči z pražského Radotína testují nové zásahové obleky. Poznáte je na hned první pohled. Na prsou hasičů, kteří je mají na sobě, totiž svítí zelená světýlka. Obleky v sobě mají několik chytrých funkcí, které zvýší bezpečnost při zásazích. Zatím je hasiči vyzkoušeli třeba u dopravní nehody, velký zátěžový test je ale teprve čeká.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči z pražského Radotína testují nové zásahové obleky | Zdroj: Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy

Nové zásahové obleky jsou plné sofistikovaných elektronických systémů. Celý oděv je osvětlen diodami na reflexním pruhu v oblasti hrudníku a rukávů, ovládání zajišťuje tlačítko přímo na oděvu nebo aplikace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co všechno umí chytré hasičské obleky? Poslechněte si reportáž Kristýny Vašíčkové

Světla fungují ve třech režimech – strobo blikání, pomalé blikání a stálé svícení. Emergency funkce pak avizuje kritickou situaci, do které se může hasič dostat. Stačí odtrhnout bezpečnostní pruh na levém límci a spustí se červené alarmové strobo blikání.

Současně systém odešle přednastavenou SOS SMS zprávu s GPS souřadnicemi až na tři předvolená telefonní čísla.

Obleky také monitorují vnější a vnitřní teplotu. „Jedno z nejčetnějších zranění hasičů u požárních zásahů je opaření. Hasič je zpocený a může dojít k tomu, že se pot ohřeje na tak vysokou teplotu, že se sám opaří. Tento systém ho chrání, protože hlídá vnitřní teplotu pod oblekem,“ popisuje pro Český rozhlas Region ředitel pražských hasičů Luděk Prudil.

Ke zvýšení bezpečnosti přispěje také lokace polohy nebo „černá skříňka“.

Kristýna Vašíčková, Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme