Jaký byl rok 2023 pohledem pražských hasičů? Téměř 12 tisíc událostí a přes 300 zachráněných lidí

Pražští hasiči uzavřeli statistiku výjezdů za loňský rok. Zasahovali u téměř 12 tisíc událostí, to je o zhruba 600 méně než v roce 2022. Nejvíce je zaměstnaly technické zásahy, požáry a dopravní nehody.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčastěji šlo o technickou pomoc, hasiči například odstraňovali popadané stromy při silném větru nebo otevírali byty lidem v nouzi. Vloni hasili zhruba dva tisíce požárů, které způsobily škodu přes 175 milionů korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaký byl pro pražské hasiče rok 2023? Ohlédněte se v reportáži Marie Vítů

„Ve dvou třetinách těch požárů je způsobili lidé buď svojí nedbalostí, nebo úmyslně. Bohužel při požárech v Praze zemřelo devět lidí, 102 lidí se zranilo, my jsme zachránili přes 300 lidí a evakuovalo se bezmála 4000 osob,“ vypočítává mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Přibývá ale také požárů třeba od baterií elektrokoloběžek a elektromobilů. Například úplně první požár elektromobilu byl v podzemních garážích kancelářské budovy v Praze 2. Jednalo se o jeden ze složitějších zásahů.

„Tam byl zvláštní příjezd do garáží, on je to takzvaný výtah pro auta. To znamená, že auto musíte zase dostávat ven tím výtahem. U požárů elektroaut je důležité dostat ho po základním uhašení ven a začít ho dohašovat,“ vysvětluje Kavka.

Nová technika 

Speciální batoh pro záchranáře začali používat hasiči v Královéhradeckém kraji. Jeho vývoj trval rok

Číst článek

Hasiči také nakoupili větší počet nové a modernější techniky. Dohromady 43 vozidel a 13 kontejnerů, za které zaplatili zhruba 276 milionů korun. Jedná se třeba o klasické cisterny a speciální techniku, kterou budou letos postupně přebírat.

„Máme zde 50tunový jeřáb na těžké záchranné práce při zřícení budov nebo evakuační autobus, který se použije při požárech, kdy vyevakuujeme osoby z budovy a umístíme je dočasně v autobuse,“ popisuje ředitel pražských hasičů Luděk Prudil.

Pražští hasiči plánují v letošním roce i rozšíření výjezdových stanic. Aktuálně jich mají dohromady deset a nová by měla vzniknout do konce tohoto roku v Praze v Březiněvsi.

Poslechněte si audio reportáže v úvodu článku.

Marie Vítů, Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme