Hasiči si objednali funkční ponožky, firma za jejich cenu dodala obyčejné

Hasiči kupují ponožky dvojnásobně dráž než policie. Cena měla být vyšší, protože hasiči chtěli ponožky z luxusnějších materiálů a s lepší funkčností. Český rozhlas si ale nechal udělat rozbor těchto ponožek a zjistil, že hasiči dostali úplně obyčejné bavlněné ponožky, jaké chtěli i policisté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová cisterna pro hasiče v Plzni | Foto: Plzeňský kraj

Za pár ponožek hasiči zaplatili 24 korun, a to proto, že chtěli kvalitnější a více funkční prádlo. V ponožce měl být elastan, pohodlnější a pevnější mercerovaná bavlna a zesílené paty a špičky. Nic z toho ale Elen Klašková v laboratoři Textilního zkušebního ústavu v ponožkách nenašla.

„Když výrobce uvádí, že tam dává další materiál, a on tam není, ta ponožka by ve skutečnosti měla být o něco levnější. Pokud výrobce deklaruje mercerovanou bavlnu a není tam, tak by se asi dalo říct, že trošku šidí nebo podvádí,“ řekla Klašková.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nepovedeném tendru na ponožky pro hasiči informoval redaktor Petr Sehnoutka

Hasičům dodala ponožky firma Sintex. Její obchodní ředitel Miloš Frýbert nejdřív zjištění rozhlasu popíral a odvolával se na atest zkušebny. „A ta tam uvedla, že ty výrobky jsou v pořádku,“ tvrdil Frýbert.

„To byly ponožky, kde měla být mercerovaná bavlna. Ta tam nebyla. Měl tam být elastan tři procenta, ten tam nebyl. Měly tam být zesílené paty a špičky. Ty tam nebyly,“ informoval ho redaktor rozhlasu.

Po upozornění od Českého rozhlasu si také nechali několik ponožek zkontrolovat, potvrzuje náměstek ředitele Slavomír Bell. „U materiálového složení byla ve všech případech odchylka a ta odchylka byla právě v podílu elastanu. Který byl nižší, než technickou specifikací požadovaný tříprocentní,“ uvedl.

„U materiálového složení byla ve všech případech odchylka a ta odchylka byla právě v podílu elastanu. Který byl nižší, než technickou specifikací požadovaný tříprocentní,“ potvrdil.

Reklamovat se nic nebude

To hlavní - jestli jsou ponožky z lepší bavlny, ale hasiči nezjišťovali. Odvolávají se stejně jako firma Sintex na protokol ze zkušebny. I v něm je ale zmíněno, že je o bavlnu obyčejnou. Hasiči přesto ponožky reklamovat nebudou. Odvolávají se na smlouvu s dodavatelem.

„Je zde ustanovení ve smlouvě mezi námi a tím vysoutěženým dodavatelem, které říká, že případné vady zboží jsme oprávněni nárokovat do šesti měsíců od předání zboží. A tato lhůta marně uplynula,“ řekl Bell a dodal:

„Protože my i kdybychom dneska zjistili, že tam ty vady jsou, tak bychom s nimi asi jednali, ale neměli bychom na ně asi právní páku, jak je donutit k nápravě.“

Za chyby podle náměstka mohou hlavně hasiči. Ti dnes připravují další, tentokrát více než čtyřmilionový tendr na ponožky. Slibují, že v něm se těchto chyb vyvarují. Ten minulý už ale řešit nechtějí.

Petr Sehnoutka, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme