Odlet speciálního týmu USAR do Maroka se odkládá. Oficiální pozvání stále nedorazilo

Čeští hasiči zatím neobdrželi oficiální žádost Maroka o nasazení speciálního USAR týmu v oblasti zasažené zemětřesením. Plánovaný odlet se tak zatím odkládá. V České televizi to řekl Martin Legner, řídící důstojník Generálního ředitelství hasičů. Ti už předtím informovali, že žádost Maroka obdrželi. Nabídku pomoci ale Maroko zatím přijalo pouze od Španělska, Británie, Kataru a Spojených arabských emirátů (SAE).

Praha (Aktualizováno: 20:35 10. 9. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olympionici odletěli do Londýna vládním airbusem

Olympionici odletěli do Londýna vládním airbusem | Foto: Tomáš Kohout | Zdroj: Český rozhlas

„Doposud ta oficiální politická nóta nedorazila, proto jsme pozastavili ten večerní odlet. Vyčkáváme připraveni v lokacích Praha a Ostrava, zda v noci nebo ještě večer ta nóta dojde. Pak bychom zahájili podruhé přípravu na odlet,“ vysvětlil Legner.

Hasiči už přitom podle něj měli informace, že Maroko o pomoc požádalo. „Obdrželi jsme oficiální žádost marocké strany o nasazení českého těžkého USAR týmu v zemětřesením postižené oblasti. Do Marrákeše odletí dnes ve večerních hodinách,“ uvedli před sedmou hodinou večer hasiči na sítí X.

Takzvaný USAR tým se specializuje na vyhledávání v sutinách. Podle mluvčí hasičů Martiny Getsové tým tvoří zhruba 70 lidí. Kromě hasičů je v týmu devět lékařů a zdravotníků, šest kynologů se psy, vycvičených na vyhledávání lidí a jeden statik.

Čeští hasiči byli v pohotovosti od soboty. Mají připravenou techniku a materiál, který začnou v nejbližší době nakládat do armádních speciálů. Původně mělo v půl desáté večer odletět letadlo s vybavením, později v noci poté personál. 

Celý tým zůstává i nadále v pohotovosti. Podle mluvčí Martiny Getsové ale vedení hasičských sborů nepředpokládá, že by oficiální nóta dorazila během noci. Pravděpodobně tak hasiči odletí nejdříve ráno. 

Mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp dříve uvedl, že hasiči vezou veškerou techniku potřebnou pro vyhledávání v sutinách. Z Moravskoslezského kraje poletí do Marrákeše téměř tři desítky hasičů, stejně tak z Prahy. Z ostatních regionů už budou počty výrazně nižší. 

Začalo to obrovským hlukem, jak když padá letadlo, popisuje z místa zemětřesení v Maroku přeživší Čech

Číst článek

Pátrání pokračuje

Zemětřesení zasáhlo centrální Maroko v pátek večer. Podle nejnovějších údajů marockého ministerstva vnitra zemřelo nejméně 2122 lidí a minimálně 2421 lidí utrpělo zranění. Ministerstvo počet obětí průběžně aktualizuje.

Záchranné týmy pokračují v pátrání po přeživších. Podle dosavadních informací českého ministerstva zahraničí mezi zraněnými ani mrtvými nejsou čeští občané.

Země prozatím přijala nabídky na vyslání záchranných a pátracích týmů od Španělska, Británie, Kataru a Spojených arabských emirátů (SAE). V pozdních večerních hodinách to v neděli, podle agentury AFP, uvedlo marocké ministerstvo vnitra.

cen, jvik, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme