Hasiči varují před požáry. Nejčastější příčinou jsou technické závady a nedbalost

Varování před zvýšeným rizikem požárů v letošních horkých dnech je akutní. Podle nejnovější statistiky zaznamenalo Česko v červenci nejvíc požárů a obětí za posledních pět let. Na začátku prázdnin zemřelo 20 lidí, tedy dvakrát více než loni. Požárů bylo 2621.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár ve Skaličce na Královéhradecku

Požár ve Skaličce na Královéhradecku | Foto: Martin Pařízek | Zdroj: Český rozhlas

Celkové škody po požárech se odhadují na přibližně 200 milionů korun. To je o čtvrtinu více než loni na začátku prázdnin.

„Byly požáry lesů i travního porostu, hodně jich bylo spojeno se žněmi, které probíhaly na polích. Nejčastější příčinou požárů byly technické závady a lidská nedbalost,“ popisuje mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hasiči varují před požáry. Nejčastější příčinou jsou technické závady a nedbalost, popsal ředitel OPŘ HZS ČR Luděk Prudil

Během července už hasiči likvidovali přes 2500 požárů. Podle Zaoralové vyjíždějí průměrně k 52 požárům denně, v červenci ale měli během jediného dne až 180 výjezdů. Nejvíce požárů za jeden den ale bylo v roce 1996.

„Historické maximum bylo v roce 1996, kdy za jeden kalendářní den vzniklo 597 požárů. V současné době jsme na nižší úrovni, například včera vzniklo v celé České republice 136 požárů,“ dodává ředitel odboru operačního řízení Hasičského záchranného sboru ČR Luděk Prudil.

Ve vyprahlé krajině stačí jediná jiskra - od kola vlaku, z kombajnu nebo třeba horkého výfuku zaparkovaného auta.

„Naštěstí sucho, které už tady vládne delší dobu, netáhne do lesů houbaře. Lidí v lese naštěstí není tolik, proto těch požárů nemáme takové velké množství jako v roce 1996,“ říká Prudil.

OBRAZEM: Požární jednotky stále hasí les v Chrášťanech na Rakovnicku

Číst článek

V některých krajích platí zákaz kouření a rozdělávání otevřeného ohně na místech, kde se plameny mohou rozšířit. Lidé také nesmějí pálit suchou trávu, větve nebo klestí zejména v blízkosti polí a v lesích. Zakázáno je i táboření mimo vyhrazené prostory.

„Sankce se v oblasti přestupků podle zákona o požární ochraně nebo zákona o lesích pohybují vůči fyzické osobě řádově v desítkách tisíců korun, vůči právnickým osobám jsou řádově ve stovkách tisíců korun. U trestných činů pak závisí na vzniklé škodě,“ vysvětluje Luděk Prudil.

Požární jednotky dohašují les v Chrášťanech na Rakovnicku | Foto: Radek Duchoň

Zřejmě největším lesním požárem v Česku nejméně za posledních deset let byl požár u Bzence na Hodonínsku, v oblasti zvané Moravská Sahara, na jaře 2012.

Oheň tehdy zničil přibližně 165 hektarů lesa a státní firmě Lesy ČR vznikla škoda 27 milionů korun. Příčinu vzniku požáru se policistům nepodařilo odhalit.

Dalším velkým neštěstím z předchozích let byl požár v Brně-Sadové v září 2008, kdy lehlo popelem 90 hektarů lesní školky a plochy s náletovými dřevinami.

Mezi velké požáry bude určitě patřit i ten v Chrášťanech na Rakovnicku, který dnes dohašují požární jednotky. Oheň zasáhl kolem 60 hektarů lesa a pole.

ČRo, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme