Bouřky si vyžádaly stovky hasičských výjezdů. Pády stromů přerušily desítky vlakových spojení

Do Česka v pátek odpoledne dorazily silné bouřky. První vznikly v Pošumaví a postupovaly na východ. V částech republiky omezují železniční a silniční dopravu, v několika případech už museli hasiči odčerpávat vodů z domů. Největší problémy ale způsobují desítky popadaných stromů. Hasiči museli zasahovat téměr na celém území Česka. Situaci na některých místech komplikovaly i velké kroupy, které dosahovaly až deseti centimetrů.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 23:52 21. 6. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči museli v několika případech odčerpávat vodu z domů

Hasiči museli v několika případech odčerpávat vodu z domů | Zdroj: Profimedia

V Pošumaví bouřky podle meteorologů explozivně začaly vznikat ještě před 16.00. Poté postupovaly k severovýchodu směrem do středních a dál do severních Čech a také na východ. 

Po 20.00 už se vytvořily extrémně silné bouřky na Třeboňsku a Jindřichohradecku, postupovaly dále na Havlíčkobrodsko, Jihlavsko a Pardubicko.

Podobně silné bouře postupovaly také z Rakouska přes jih Vysočiny směrem na sever či severovýchod. Další pásmo bouří se pak pohybovalo z Jihomoravského kraje na jih Olomouckého kraje a větší část Zlínského kraje.

Kolem 22.00 bouřky postupovaly z Brna směrem na jižní část Olomouckého, východ Jihomoravského a do Zlínského kraje. Doprovázely je až pěticentimetrové kroupy a nárazy větru nad 90 km/h. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) o tom informoval na síti X. Počasí způsobilo také problémy na železnici. 

Kolem desítky železničních tratí bylo během odpoledne neprůjezdných, nejčastěji byl důvodem pád stromu nebo poškozené trakční vedení. Problémy se ale dařilo odstraňovat, ve 20.30 registrovaly České dráhy neprůjezdné tři tratě.

Hasiči měli několik stovek výjezdů. „Z pohledu počtu zasahů v souvislosti s bouřkami pro nás dnešní den není prozatím tak náročný, jak jsme očekávali. Vyjeli jsme do 20.00 k 375 technickým pomocem. Většinou se jednalo o popadané stromy,“ uvedli.

Středočeský kraj

Středočeští hasiči v pátek zasahovali kvůli bouřkám zatím u 26 spadlých stromů a ve třech případech čerpali vodu. Nejvíc událostí měli na Mladoboleslavsku a Nymbursku, uvedli na síti X.

Spadlé stromy na dvou místech regionu zastavily provoz na železnici. V Kolajích na Nymbursku se při nehodě dvou osobních aut vážně zranil jeden z řidičů. Vrtulník ho přepravil do nemocnice, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Počasí zkomplikovalo provoz na trati Luštěnice-Dobrovice, kde osobní vlak narazil do spadlého stromu. Další spadlý strom zastavil provoz na trati Skalsko-Mšeno. Některé vlaky musely být odřeknuty.

Problémy byly i na silnicích. Nehoda dvou osobních aut se stala v podvečer na silnici I/11, jeden vůz po nehodě skončil převrácený na střechu. „Je to v obou směrech uzavřeno. U jednoho řidiče byla dechová zkouška negativní, u druhého nebyla vzhledem k jeho zranění možná,“ dodala Richterová.

Jižní Čechy

Kvůli bouřce na jihu Čech museli hasiči v pátek podvečer odstraňovat popadané stromy na Jindřichohradecku. Kromě toho čerpali vodu z domů v Albrechticích nad Vltavou na Písecku. Vyplývá z jejich informací na síti X. Bouřky se po 16.00 v kraji objevily především na Písecku, Strakonicku a Táborsku.

Kvůli bouřce jezdí nepravidelně vlaky mezi Táborem a Horní Cerekví. Hasiči také čerpali vodní lagunu, která vznikla na parkovišti ve Veselí nad Lužnicí na Táborsku.

Liberecký kraj

Hasiči v Libereckém kraji měli v pátek navečer kvůli bouřkám přes 70 zásahů. Nejčastěji vyjížděli ke spadlým stromům, a to v 61 případech, řekl zastupující mluvčí krajských hasičů Radek Hon.

Při bouřkách podle údajů z meteostanic napršelo místy skoro 30 milimetrů, prvního povodňového stupně krátkodobě dosáhla Lužická Nisa v Proseči nad Nisou mezi Libercem a Jabloncem. Hladina za hodinu vystoupala z 18 na 91 centimetrů v 19.00, o půl hodiny později byla na 59 centimetrech.

Hasiči zasahovali v celém kraji. „Nejvíce toho bylo na Turnovsku a pak na Jablonecku,“ uvedl Hon. Popadané stromy zablokovaly krátkodobě i silnici 65 u Jablonce nad Nisou.

Nejvyšší stupeň výstrahy. Extrémně silné supercely můžou přinést kroupy větší než 5 centimetrů

Číst článek

Několik stromů spadlo na zaparkovaná auta. V nich v té době podle mluvčího nikdo neseděl. Nemáme hlášeno žádné zranění,“ dodal Hon.

Podle něj hasiči měli i sedm výjezdů k uvolněným plechům ze střech a dvakrát vyjeli k čerpání vody. Hasičům byl nahlášen i požár průmyslového objektu v Lomnici nad Popelkou. Byl ale jen zakouřený vlivem poruchy elektrocentrály,“ uvedl mluvčí hasičů. Poruchu zřejmě způsobil úder blesku.

Spadlý strom zastavil provoz mezi Turnovem a Hrubou Skálou. 

Vysočina

Na Vysočině zasahovali hasiči kvůli bouřkám s deštěm v posledních dvou hodinách na třech desítkách míst. Nejvíc práce měli na Třebíčsku, kde ze silnic odklízeli popadané stromy a větve, ve Starči čistili silnici od bahna a kamení. Vyplývá to z vyjádření mluvčí krajských hasičů Petry Musilové a z informací, které hasiči okolo 20.00 zveřejnili na svém webu.

První výjezdy měli hasiči na Vysočině kvůli počasí po 18.00. Stromy na Třebíčsku odstraňovali ze silnic například v Rokytnici nad Rokytnou, Pocoucově, Čáslavicích, Okřešicích či v Boňově u Jaroměřic nad Rokytnou.

Výstraha meteorologů před velmi silnými bouřkami s přívalovým deštěm, kroupami a nárazovým deštěm platí pro větší část Vysočiny do půlnoci.

Jižní Morava

Silná bouře, která se přehnala nad jižní Moravou, za sebou zanechala popadané stromy i zatopené sklepy. Působí také komplikace v dopravě. Hasiči do 22:45 evidovali na 200 výjezdů, informovali na síti X. Všechny bez zranění. Další výjezdy stále přibývají. Nejčastěji jde o popadané stromy a čerpání vody.

V Brně například voda zaplavila výhybku na tramvajové zastávce Jugoslávská, neprůjezdná byla také zastávka Mojmírovo náměstí nebo Západní brána, kde voda zaplavila kolejiště u vjezdu do tunelu. Na zastávce Lesnická spadl strom na koleje. Ve Zbýšově na Brněnsku hasiči čerpali vodu ze sklepa bytového domu.

Ve Zbýšově na Brněnsku hasiči čerpali vodu ze sklepa bytového domu. Zastavil se také provoz na železnici mezi Křenovicemi a Sokolnicemi na Brněnsku, kde spadl na dráhu strom. Další komplikace působí výpadek napájení trakčního vedení po bouřce mezi brněnským hlavním nádražím a Horními Heršpicemi.

„Nebezpečné bouřky momentálně postupují z Brna směrem jižní část Olomouckého, východ Jihomoravského a do Zlínského kraje. V jejich rámci se nadále mohou objevovat velké kroupy a nárazy větru nad 90 kilometrů v hodině,“ napsali meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu na síti X.

ČTK, kma Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme