Hasiči v elektrárně Dlouhé stráně zachraňovali čtyři dělníky z tubusu. Dostávali je z 300metrové hloubky

Čtyři dělníci při provádění nátěrů v neděli uvázli v tubusu mezi horní a dolní nádrží přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně na Šumpersku.Vozík se zasekl a převrátil zhruba 300 metrů od vstupu. Dělníky museli vyprostit hasiči, na místo dorazili i lezci a dobrovolný hasičský sbor. Záchranná operace trvala několik hodin a všichni dělníci vyvázli bez zranění. „Situace byla napjatá,“ řekl pro Radiožurnál mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Několikahodinová záchrana čtyř dělníků

Několikahodinová záchrana čtyř dělníků | Foto: HZS Olomouckého kraje

„Došlo k technické závadě na vozíku, ten se převrátil. Muži nebyli zranění, nicméně situace byla napjatá, hrozilo zřícení až do spodní nádrže. Provedli jsme postupné vyproštění, a to slaněním zhruba 200 až 300 metrů k nim pomocí dlouhých lan,“ řekl pro Radiožurnál mluvčí hasičů Olomouckého kraje Zdeněk Hošák.

Pro hasiče šlo o velmi náročný zásah, k dělníkům se spustilo několik lezců. Na místě zasahovali Šumperští hasiči s lezeckou technikou, posílili je další lezci s vybavením z Jeseníku a Olomouci. Na záchraně se podíleli i dobrovolní hasiči z Loučné nad Desnou a Velké Losiny.

Negativní roli při záchraně hrál čas, nízké teploty a nejistota, na místo proto dorazil i hasičský intervent.

Hasičům výrazně pomohlo, že pár dnů před zásahem řešili postup v podobných situacích, které by mohly nastat při údržbě technologie. Doporučili tak mimo jiné nákup záchranných lan a doplňků.

Zákrok byl časově velmi náročný, operace byla rozdělená na dvě etapy. Po třech hodinách se do bezpečí dostali dva dělníci, za další hodinu pak hasiči zachránili zbylé dva.

Z preventivních důvodů byli všichni převezeni do nemocnice k lékařské kontrole.

Barbora Taševská, jud Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme