Kuriózní zásahy hasičů: v roce 2018 zachraňovali opilce spícího 12 metrů nad silnicí i ježka v kleci

Opilce spícího na mostním oblouku 12 metrů nad silnicí nebo vyděšeného a zraněného pštrosa letos zachraňovali čeští hasiči. A vyjížděli třeba i mezi dinosaury. V tiskové zprávě v pondělí shrnula letošní nejkurióznější zásahy mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová.

Foto uvnitř Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V květnu uvízl ježek v gabionu, drátěné kleci pro výstavbu zdí. | Zdroj: HZS Středočeského kraje

V červnu například lidé volali na tísňovou linku, že na jednom z oblouků štěchovického mostu v okrese Praha-západ leží člověk a nehýbe se. Když se lezci hasičů dostali na místo, zjistili, že na metr a půl širokém oblouku 12 metrů nad vozovkou a 20 metrů nad hladinou Vltavy leží spící muž. Když ho probudili a s pomocí žebříku s košem dopravili dolů, řekl, že na mostě usnul při cestě ze zábavy. Tvrdil, že je to jeho oblíbená trasa, ale na vrcholku mostního oblouku ho v opilosti přemohla únava, a tak si lehl.

V červnu lidé volali na tísňovou linku, že na oblouku štěchovického mostu v okrese Praha-západ leží člověk a nehýbe se. | Zdroj: HZS Středočeského kraje

Často hasiči také zachraňují zvířata. V listopadu třeba odchytávali dospělého pštrosa, kvůli kterému musel být i omezen provoz na železnici. Pták utekl z farmy na Třinecku, jejíž majitel pak hasičům a policistům pomohl pštrosa uklidnit, ošetřit a dostat do přepravní bedny.

V listopadu hasiči odchytávali pštrosa, kvůli kterému musel být omezen provoz na železnici. | Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje

Náročná byla i záchrana dvou mladých čápů, kteří v dubnu spadli na Novojičínsku do 20 metrů vysokého starého továrního komína, nebo koně uvízlého v červnu v jámě v chatové oblasti v okrese Praha-západ.

Hasiči také museli dostat ježka z klece. Nejednalo se o známý hlavolam z Rychlých šípů. V květnu uvízl ježek v okrese Praha-východ v gabionu, drátěné kleci pro výstavbu zdí. Hasiči ho z klece vystříhali a nezraněného vypustili do přírody.

Hasiči se dostali i mezi dinosaury. V červnu totiž museli pomoci dostat na zem jednoho z návštěvníků vyškovského DinoParku, který po závadě uvízl ve vozíku na visuté dráze.

V červnu hasiči pomáhali dostat na zem jednoho z návštěvníků vyškovského DinoParku, který uvízl ve vozíku na visuté dráze. | Zdroj: HZS Jihomoravského kraje

Každoročně hasiči vyjíždějí asi k 100 000 mimořádných událostí. Jen zhruba desetinu z nich tvoří požáry. Častěji jde o autonehody a více než poloviční podíl mají na mimořádných událostech takzvané technické zásahy. Mezi ně patří třeba odstraňování padlých stromů nebo právě vyprošťování zvířat a lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme