Hater zpěváka Bangy si za urážky na síti odpracuje 100 hodin. 'Nevím, proč jsem byl tak hloupý,' řekl

Za rasistické a nenávistné komentáře na facebookovém profilu zpěváka Radka Bangy si jejich autor, dvacetiletý David Šmíd, odpracuje sto hodin veřejně prospěšných prací.

Tento článek je více než rok starý.

Kladno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zpěvák Radek Banga s manželkou Veronikou Konopíkovou (archivní foto)

Zpěvák Radek Banga s manželkou Veronikou Konopíkovou (archivní foto) | Zdroj: Profimedia

Okresní soud v Kladně udělil Šmídovi trest za urážky Židů a Romů, kterých se na Facebooku dopustil. Rozsudek je pravomocný, žádná strana se odvolávat nebude, píšou Lidovky.cz.

„Když už se tam tleskalo nacismu, tak již jen zbývalo, aby se to rozšířilo dál, k***ti. Černí Židi musí opustit bílou vlast, Evropu. Musí se poslat do plynu.“

David Šmíd (nenávistný příspěvek na Facebooku)

Šmíd napsal komentář pod Bangův text, kterým zpěvák, spíše známý jako Gipsy.cz, kritizoval průběh loňského ročníku ankety Český slavík. V tom získala druhé místo kontroverzní kapela Ortel a její zpěvák.

Sálem se ozval potlesk, Banga ale vyhlášení doprovodil pískotem a poté na protest opustil sál. Následující den svůj postoj vysvětlil právě na Facebooku. Bangova slova strhla vlnu nadávek, urážek a výhrůžek. Na příspěvek zareagovalo více než 21 tisíc lidí, přes 3000 ho sdílelo a více než 7000 ho komentovalo, mnohdy nevybíravě a se zdůrazněním zpěvákova romského původu.

Hloupé jednání

Odsouzený dvacetiletý příznivec kapely Ortel z Kladenska si je prý vědom toho, čeho se dopustil, trest přijímá a odvolávat se nebude. „Odpracuji si ho. Nikdy už nic podobného nenapíšu,“ uvedl.

Na dotaz předsedy senátu Petra Sedlaříka, proč svůj příspěvek vztáhnul rovněž na Židy, nebyl schopný odpovědět. „Nedokážu adekvátně odůvodnit, proč jsem byl tak hloupý.“

Nenávist na síti. Kvůli Ortelu vyhrožovali zpěvákovi Bangovi, teď jim hrozí vězení

Číst článek

Podle Sedlaříka bylo Šmídovo jednání hloupé. „Obžalovaný je prvně obžalovanou osobou, proto by rozhodnutí mělo mít ryze výchovný charakter a zároveň odrazovat od něčeho podobného v budoucnu,“ odůvodnil rozsudek Sedlařík.

Šmíd je jedním ze dvou lidí, o které se policie v souvislosti s nenávistnými komentáři na Bangově profilu zajímala.

Druhého muže zatím policisté jen obvinili. „Osoba, o které se zmiňujete, je účastníkem trestního řízení, které je vedeno u zdejšího územního odboru policie pro trestný čin násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci. Věc je ve stádiu vyšetřování,“ upřesnila na konci července šéfová prostějovských státních zástupců Naděžda Kezniklová.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme