Havana považuje Pilipa s Bubeníkem za agenty USA

Kubánské úřady obvinily bývalého ministra financí ČR Ivana Pilipa a bývalého studentského aktivistu Jana Bubeníka, že se jako „agenti Spojených států“ na Kubě věnovali udržování „podvratných styků“.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zároveň sdělily, že budou postaveni před soud. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na kubánský stranický list Granma. Oba muži byli zadrženi o víkendu ve středokubánské provincii Ciego de Ávila, protože „porušili svůj status turistů a podle pokynů osob patřících ke kubánsko-americké mafii sídlící ve Spojených státech se věnovali navazování podvratných styků se členy kontrarevolučních skupin v provincii“, napsala Granma. „Ti, kdo hrubě poruší naše zákony a konspirují proti Revoluci, nemají žádný nárok na beztrestnost, ať mají jakékoliv postavení nebo hodnost,“ uvedla kubánská vláda ve svém prohlášení zveřejněném místními sdělovacími prostředky. „Oba agenti ve službách Spojených států… budou postaveni před soud, který určí příslušná opatření,“ píše kubánský deník.

Podle předběžného šetření Pilip i Bubeník podle Granmy cestovali na Kubu přes New Yorku a Miami a posléze na ostrov přiletěli z mexického letoviska Cancúnu, protože mezi USA a Kubou neexistuje přímé letecké spojení. Odletět z Havany měli dnes opět přes Cancún do USA. ist dále uvedl, že jejich návštěva neměla nic společného s turismem a jejím skutečným záměrem bylo navázat styk s kontrarevolučními elementy, dát jim instrukce a předat prostředky. Havana tak nesplnila očekávání, že oba muže vyhostí z ostrova, jak to učinila nedávno v případě několika cizinců, kteří se rovněž setkali s aktivisty místní opozice vůči vládě Fidela Castra.

Kubánský list také informoval o protestu českého ministerstva zahraničí v souvislosti s Pilipovým a Bubeníkovým zatčením, přičemž uvedl, že české ministerstvo „protestovalo zpupně, arogantně a ostře proti zadržení těchto námezdních sil impéria“. Ohledně Pilipa a Bubeníka přitom ještě dopoledne neobdrželo české ministerstvo zahraničí žádné vysvětlení. Českému rozhlasu to potvrdil mluvčí Černínského paláce Aleš Pospíšil.

Na oba muže doma čeká rodina. Podle své matky Jitky má Jan Bubeník na Miami strýce, kterého před odletem na Kubu spolu s Ivanem Pilipem navštívil. Jak podotkla, její syn u strýce dosud nikdy nebyl a na návštěvu se upřímně těšil, stejně jako na cestu na Kubu.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Zdenka Turková, Jakub Železný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme