Havárie amerického vojenského transportu na Karlovarsku

Tragická lidská chyba má na svědomí železniční neštěstí na Karlovarsku. Vojenský nákladní vlak převážející americkou bojovou techniku se tam v pátek ráno u Vojkovic čelně srazil s českým nákladním vlakem. Havárii na trati Karlovy Vary - Chomutov nepřežil strojvůdce českého vlaku. Podle upřesněných údajů bylo zraněno 14 amerických vojáků, pět z nich zůstává v nemocnicích v Praze a Karlových Varech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

železniční nehoda | Foto: Petr Eret

Souprava s americkou vojenskou technikou mířila z Německa přes Karlovy Vary do vojenského výcvikového prostoru Hradiště na cvičení Duke Gauntlet. V transportu jsou především tanky a bojová vozidla pěchoty.

K havárii přijelo pět sanitek, vrtulník letecké záchranné služby a hasiči. Na místě zasahovali i karlovarští hasiči, jak Radiožurnálu potvrdil jejich operační důstojník. Následky nehody se stále nepodařilo odstranit a železniční koridor Chomutov K.vary je stále zablokován. Doprava na trati bude uzavřena celou noc. České dráhy zajišťují náhradní autobusovou přepravu.

Srážka vlaků | Foto: Česká televize

Vlak s nákladem americké armády jel podle plánu kvůli nadměrně širokému nákladu po koleji obvykle využívané pro dopravu v opačném směru. Za srážku nemohl ani jeden ze strojvůdců. Zavinil ji ten, kdo omylem pustil na stejnou kolej, po které jel vlak s Američany, českou nákladní soupravu. Policie a Generální inspekce Českých drah nyní vyšetřují, kdo nedodržel nařízená opatření. Podle neoficiálních informací zavinila havárii nezkušená pracovnice drah v železniční stanici ve Stráži nad Ohří.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Tesař: Nehodu zavinil lidský faktor

Výhled na místo neštěstí znemožňuje kordon amerických vojáků, kteří okolí havarovaných vlaků neprodyšně uzavřeli. Podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka pohyb vojáků se zbraněmi určují mezinárodní smlouvy Severoatlantické aliance a zaštiťuje ho také český zákon o pohybu cizích vojsk na území našeho státu.

Obě lokomotivy jsou zdemolované. Armádní souprava se skládala z 19 nákladních vagónů a 2 osobních s americkými vojáky. Český vlak s dvěma vagóny převážel slitiny plechu. Těžce zranění vojáci byli převezeni do pražské Ústřední vojenské nemocnice, sedm lehce zraněných přepravily sanitky do nemocnice v Ostrově na Karlovarsku. Všichni jsou mimo ohrožení života.

Jak přímo z místa neštěstí dále dodává zpravodaj Českého rozhlasu Zdeněk Trnka, dostavili se ministr obrany Jaroslav Tvrdík a náčelník generálního štábu Jiří Šedivý.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Tvrdík: Vina není na straně armády

Tvrdík zdůraznil, že stav zraněných Američanů je stabilizovaný a jejich hospitalizace v Ústřední vojenské nemocnici by neměla trvat dlouho. Potvrdil také, že pravděpodobně jde o selhání lidského faktoru a že nehodu nezavinily přesunující se americké vojsko nebo Armáda ČR.

Ministr si nemyslí, že by nehoda měla vliv na pořádání dalších vojenských cvičení zahraničních armád v České republice. Podle něho jsou současné americké manévry v České republice pro českou armádu výhodné. "Jde o ekonomický pronájem cvičiště v hodnotě desítek miliónů korun," uvedl. Polovina příjmů zůstane ministerstvu obrany, které peníze investuje do zdokonalení cvičiště.

Přehled železničních neštěstí v Česku v posledních letech

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Prátová: Přehled havárií na železnici

24. června 1995 - Osobní motorový jednovagónový vlak se srazil se čtyřmi vagóny u obce Krouna na trati mezi Poličkou a Skutčí v okrese Chrudim. Posunováním ve stanici Čechnov se uvolnily jeden služební a tři nákladní vagóny plně naložené dřevem a šrotem a projely bez dozoru svažujícím se terénem; ve vlaku bylo 23 lidí včetně obsluhy. Zemřelo 19 lidí, čtyři utrpěli zranění.

26. dubna 1996 - Srážka osobního motorového jednovagónového vlaku s nákladním vlakem v železniční stanici Hněvice (okres Litoměřice); strojvedoucí osobního vlaku pravděpodobně přehlédl výstražné znamení. Dva lidé zemřeli, 41 utrpělo zranění.

9. prosince 1996 - Srážka motorového osobního vlaku s nákladním u stanice Sedmihorky (okres Semily) na trati Turnov- Hradec Králové. Nehodu zavinil strojvedoucí osobního vlaku, který vyjel bez svolení výpravčího na trať, kde v protisměru přijížděl nákladní vlak. Jedna žena zemřela, 66 lidí utrpělo zranění, z toho 17 těžká.

17. října 1997 - Srážku osobních vlaků nedaleko stanice Mšené-lázně na Litoměřicku způsobil strojvedoucí vlaku. Zapomněl se ohlásit dispečerovi a rozjel se přesto, že měl počkat na protijedoucí vlak. Zraněno bylo 18 lidí, z toho osm těžce.

28. dubna 1998 - Osobní vlak jedoucí z Jihlavy do Havlíčkova Brodu se srazil u zastávky Střítež se soupravou čtyř osobních vozů bez cestujících. Zraněno bylo 27 lidí, z toho osm těžce.

18. května 1998 - Srážka uvízlého nákladního vlaku s drezínou na trati Rumburk-Jiříkov na Děčínsku. Zraněni byli čtyři železničáři, dva z nich těžce.

20. prosince 1999 - Osobní vlak se srazil s lokomotivou v železniční stanici v Lysé nad Labem na Nymbursku; jedna žena byla lehce zraněna.

1. července 2000 - Na úzkokolejné trati poblíž stanice Nová Včelnice na Jindřichohradecku se srazily vlaky společnosti Jindřichohradecké místní dráhy. Tři lidé byli zraněni těžce; 16 lidí utrpělo lehčí zranění.

14. října 2000 - Při srážce s posunovací lokomotivou na výhybce v prostoru nádraží Děčín-východ byl těžce zraněn strojvedoucí nákladního vlaku.

23. prosince 2000 - Při srážce vlaků u Nové Jezné v okrese Plzeň-sever zahynul strojvedoucí osobního vlaku. Z padesáti cestujících v osobním vlaku bylo osm lehce zraněno.

3. ledna 2001 - Nákladní a osobní vlak se čelně srazily na železniční trati u Valtic na Břeclavsku. Při nehodě byli lehce zraněni tři lidé.

Nehody cizích armád na území ČR

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Dvořák: Nehody cizích armád v Česku

Jen před několika dny zemřel pětadvacetiletý americký voják ve výcvikovém prostoru v Doupovských horách, při nehodě cisterny s palivem.

Letos v dubnu zavinil švédský voják na letišti v Čáslavi ekologickou havárii. Asi 1 hektolitr leteckého benzínu vytekl do země.

Jen měsíc před tím, v březnu letošního roku, tři italské vojenské vrtulníky zavinily svým nezvykle nízkým letem nad Vsetínem kolizi osobního auta s koněm.

V březnu 2001 zemřel osmnáctiletý nizozemský voják v obrněném transportéru. Ten na cvičišti Libavá spadl do vody.

Říjen 1999: Francouzská stíhačka havarovala na letišti v Čáslavi.

V září 1996 v Pardubicích narazilo ruské nákladní letadlo do dvou letounů české armády.

V roce 1994 se u nás zabil při seskoku německý voják, kterému se neotevřel padák.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Zdeněk Trnka, Marika Táborská, Renáta Prátová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme