Havárii stíhaček MiG-21 bylo možné zabránit

Poslední tragické havárii dvou armádních stíhaček MiG-21 bylo podle náčelníka generálního štábu české armády Jiřího Šedivého možné zabránit. Došlo podle něj k neplnění některých funkčních povinností a bude muset být vyvozena i osobní odpovědnost. Letadla se zřítila před více než dvěma týdny na Havlíčkobrodsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kromě dalších faktorů, které bude ještě potřeba došetřit, chyboval podle Šedivého určitě i pilot prvního letounu, který vedl druhý stroj v těsné formaci na přistání. Havárii bylo možné zabránit i ze strany pilotů, kteří při havárii zahynuli, míní generál.

Velitel vzdušných sil Ladislav Klíma povolil od středy obnovení leteckého výcviku, stále však není možné létat na stíhačkách MiG-21 a cvičných letounech L-29. Podle něj mají výcvik na stíhačkách MiG-21 povolen pouze členové hotovostní letky z Čáslavi, která je vyčleněna do struktur Severoatlantické aliance. Právě z této letky pocházeli piloti obou havarovaných letounů, které byly kvůli vyčlenění do NATO modernizovány.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme