Havárii stíhaček MiG-21 bylo možné zabránit

Poslední tragické havárii dvou armádních stíhaček MiG-21 bylo podle náčelníka generálního štábu české armády Jiřího Šedivého možné zabránit. Došlo podle něj k neplnění některých funkčních povinností a bude muset být vyvozena i osobní odpovědnost. Letadla se zřítila před více než dvěma týdny na Havlíčkobrodsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kromě dalších faktorů, které bude ještě potřeba došetřit, chyboval podle Šedivého určitě i pilot prvního letounu, který vedl druhý stroj v těsné formaci na přistání. Havárii bylo možné zabránit i ze strany pilotů, kteří při havárii zahynuli, míní generál.

Velitel vzdušných sil Ladislav Klíma povolil od středy obnovení leteckého výcviku, stále však není možné létat na stíhačkách MiG-21 a cvičných letounech L-29. Podle něj mají výcvik na stíhačkách MiG-21 povolen pouze členové hotovostní letky z Čáslavi, která je vyčleněna do struktur Severoatlantické aliance. Právě z této letky pocházeli piloti obou havarovaných letounů, které byly kvůli vyčlenění do NATO modernizovány.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme