Havarovaný vrtulník měl porouchanou signalizaci paliva

Armádní vrtulník, který koncem října havaroval v jižních Čechách, měl porouchanou signalizaci množství paliva. Uvedl to náčelník generálního štábu Jiří Šedivý s tím, že vyšetřování nehody helikoptéry Mi-8 ale zatím neskončilo. Proto není možné jednoznačně říci, co bylo příčinou pádu stroje. Experti se však už nyní kloní k tomu, že havárii nezpůsobila pouze technická závada. Šedivý dodal, že provedli kontrolu technického stavu helikoptéry.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vrtulník Mi-8

vrtulník Mi-8 | Foto: Armáda ČR

Velitel vzdušných sil František Padělek zatím žádné takové informace nemá. Zároveň odmítá, že by piloti vzniklou situaci nezvládli. "Piloti od vzniku této kritické situace řešili přistání formou autorotace velice profesionálně a právě jejich perfektní činnost zabránila daleko větším následkům než byly," řekl Radiožurnálu Padělek.

Armádní helikoptéra musela 28. října kvůli náhlému poklesu výkonu motoru nouzově přistát v Okrouhlé u Milevska. Na její palubě se mimo jiné nacházeli americký astronaut Eugen Cernan a jeho český kolega Vladimír Remek. Při havárii bylo zraněno několik cestujících a členů posádky. Po nehodě armáda zakázala lety všech vrtulníků Mi-8, Mi-17 a Mi-24. Helikoptéry začaly po dvoutýdenní přestávce znovu létat v pondělí.

Markéta Kaclová, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme