Havel a Klaus: V hlavních věcech se dokážeme shodnout

Rozpory, které panují mezi prezidentem Václavem Havlem a šéfem sněmovny a ODS Václavem Klausem, nerozptýlil ani dnešní pracovní oběd na Pražském hradě. Oba ústavní činitelé po setkání prohlásili, že jsou věci, na které mají rozdílné názory. Shodli se ale v tom, že spolu umějí jednat o společných zájmech České republiky a dnešní dialog považují za užitečný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

schůzka Havla s Klausem | Foto: Michal Doležal

Prezident Václav Havel podpořil text rezoluce k Benešovým dekretům. Takový je výsledek schůzky prezidenta se šéfem poslanecké sněmovny Václavem Kalusem. Oba se sešli mezi čtyřma očima po zhruba 10 měsících a jak zdůraznili, i přes názorové rozdíly se dokáží v základních věcech shodnout. "My jsme o svých přestřelkách nebavili, pokud si vzpomínám, ale shodli jsme se na tom, že jsou věci dosti vážné, na které máme odvždycky jiný názor a zřejmě si ho zachováme i nadále."

Přehrát

00:00 / 00:00

Václav Havel a Václav Klaus o schůzce

"Já myslím, že v globálu, v tom, co si přejeme pro Českou republiku snad mezi námi velké rozpory nejsou."

Havel s Klausem se během hodinu a půl trvajícího setkání zaměřili hlavně na končící funkční období sněmovny a vývoj po parlamentních volbách. "Zároveň jsem s Václavem Klausem hovořil i jako s předsedou ODS. Ptal jsem se na jeho představy o průběhu povolebních jednání tak, aby to všechno probíhalo rychle, hladce, věrohodně ke spokojenosti všech zainteresovaných. Chci před volbami vést analogocký rozhovor s panem Špidlou, paní Marvanovou a Cyrilem Svobodou," zdůraznil prezident. .

Přehrát

00:00 / 00:00

V.Havel o politických stranách před volbami

Klaus věří, že Havel pověří jednáním o sestavení vlády jako prvního toho, kdo bude ve volbách "první na pásce". Ústava totiž hlavě státu výslovně neukládá, aby tímto úkolem pověřil šéfa vítězné strany. ODS Havlovi často vyčítá, že nerespektuje demokratickou soutěž politických stran a vytváří z Hradu nepřirozené mocenské centrum.

Předseda ODS předal prezidentovi i propagační letáky jeho strany a před novináři pak vyjádřil naději, že Václav Havel bude volit ODS. "Já bych k tomu snad dodal jenom to, že i kdybych pod tlakem sugestivity těch brožur se rozhodl ODS volit, rozhodně bych to teď tady neřekl," poznamenal na to Václav Havel, kterého s úsměvem doplnil Václav Klaus: "Já nevím, jestli by nám to přidávalo voliče, nebo ubíralo, kdyby to pan prezident sdělil."

Hlavní část rozhovoru obou státníků se odehrávala mezi čtyřma očima. Společný oběd pak ve společnosti šéfa prezidentovi kanceláře Iva Mathého a Klausova poradce Jiřího Weigela. K obědu se podávala hovězí polévka a španělský ptáček s rýží nebo bramborem. Závěr patřil dezertu.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Lenka Šumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme