Havel: Bezpečnostní opatření možná přehnaná

Prezident Václav Havel si myslí, že bezpečnostní opatření, která provázela vrcholné jednání Severoatlantické aliance v Praze, byla možná až nadbytečná. Řekl to v exkluzivním rozhovoru pro Radiožurnál, v němž zároveň ocenil trpělivost a pracovitost lidí, kteří celý summit zajišťovali. Všem pak poděkoval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Havel | Foto: Michal Kamaryt
Přehrát

00:00 / 00:00

Václav Havel o zajištění summitu

"Ještě jednou bych velice rád poděkoval nejen všem policistům, vojákům, veřejné správě, státním činitelům, kteří zajišťovali bezpečnost tohoto summitu - v míře možná až nadbytečné -, ale především občanům, kteří to snášeli a v míře až nadbytečné Prahu vyklidili, až někteří ti státníci z toho byli trošišku nervózní, jak to že nikde nejsou žádní lidi a proč tady stojí jen tanky.

Patří všem spoluobčanům dík, a já bych je rád ubezpečil o tom, že tato drobná oběť, na kterou za dva dny zapomenou, se možná promění v zisk, který pocítí během let svého života, jejich děti a jejich vnuci," uvedl Václav Havel pro Radiožurnál.

Podle policejního prezidenta Jiřího Koláře policisté v ulicích Prahy splnili svou úlohu. Ministerstvo vnitra se domnívá, že bezpečnostní opatření byla adekvátní očekávané situaci.

Policie vycházela z toho, jaká situace byla v ulicích Prahy před dvěma lety při zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Proto celé dva roky cvičila a nakupovala novou výstroj a techniku. Celkové náklady spojené s ostrahou metropole vyčísluje policejní prezident Jiří Kolář na 620 milionů korun.

Odhad počtu demonstrantů vycházel opět z údajů z roku 2000 a tehdejších poměrů v pražských ulicích. To, že tentokrát bylo protestujících méně, je podle policejního prezidenta dáno tím, že se nezkoordinovala domácí scéna odpůrců NATO a skupinky ze zahraničí se do republiky vůbec nedostaly.

Kolář zároveň připomněl, že v průběhu celého summitu nedošlo k žádné závažné kolizi, a to ani při předvádění osob na policejní služebny. Ministr vnitra Stanislav Gross k tomu dodává, že na úspěch můžeme být právem hrdi.

Marek Janáč, Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme