Havel i Kleslová jsou StB, říká Babiš novináři v nově uniklé nahrávce

Anonymní skupina skrytá za twitterovým účtem Julius Šuman zveřejnila novou nahrávku a opět na ní figuruje šéf hnutí ANO a exministr financí Andrej Babiš s novinářem Markem Přibilem. Babiš v rozhovoru s bývalým redaktorem Mafry mluví o okolnostech pádu komunismu v roce 1989.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf hnutí ANO a exministr financí Andrej Babiš | Foto: Profimedia | Zdroj: Profimedia

Babiš ve zhruba tříminutové nahrávce říká, že prvního polistopadového prezidenta Václava Havla do čela země dosadila Moskva.

EXKLUZIVNĚ: Policisté sbírali kompro materiály na Chovance a Tuhého. Předávali je novináři Přibilovi

Číst článek

Režisér a druhý polistopadový předseda komunistů Jiří Svoboda byl podle něho v březnu roku 1989 v Moskvě zjišťovat, kdo by mohl nahradit ve funkci Gustava Husáka.

„Oni bojovali, chtěli oj***t Husáka, kdo to převezme, tu transformaci. On šel do Moskvy, tam se potkal s nějakým šíleným kápem. Loboval za Štrougala (dlouholetý komunistický premiér – pozn. red.) a ten Rusák mu říká Václav Havel," popisuje v nahrávce Babiš.

Svoboda mu měl podle něho odvětit: „Jste ho nakoupili, to je dobrý."

Na záznamu Babiš současně tvrdí, že jeho někdejší blízká spolupracovnice Radmila Kleslová byla členkou komunistické rozvědky. „Řekl (Svoboda – pozn. red.) to té Kleslové, která byla v rozvědce, kterou cvičili, aby byla žena špion, nejlepší špion na světě, blondýna."

Kleslová přitom spolupráci s rozvědkou vždy popírala, nabídku o vysazení v zahraničí podle svých slov nepřijala. Že by byla před revolucí v rozvědce odmítla i po zveřejnění této nahrávky.

„Nikdy jsem nebyla blondýna a už vůbec jsem nebyla žádný špion," řekla ČTK a doplnila, že nahrávka je podle ní sestříhaný a zmanipulovaný podvrh.

Babiš dále na nahrávce mluví o tom, že Václav Havel byl propojen s StB. „Havel i Kleslová jsou StB," vypráví na nahrávce Přibilovi. Připomíná také, že Havla československým prezidentem na sklonku roku 1989 jednomyslně zvolili ještě komunisté.

„Tam byl ten deal. Oni byli zavření ve sklepech a nechtěli vylézt. Celý ten deal byl o tom: nezrušíte komunistickou stranu, my zvolíme Havla. Tak nech dou do pi**... Pravda a láska...," říká na nahrávce Babiš s tím, že se Havel potom vymknul.

Předseda hnutí ANO nechtěl pro ČTK nahrávku jakkoliv komentovat.

Přibil se prý s Babišem sešel třikrát

Babiš na nahrávce hovoří s novinářem Mladé fronty Dnes Markem Přibilem. Přibil ve čtrvtek v rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedl, že se s Babišem sešel třikrát. Poprvé loni v září, pak koncem listopadu a potřetí koncem loňského, nebo začátkem letošního roku.

Přibil chtěl v Mafře vypracovat projekt velké knižní divize. „Chtěl jsem se Andreji Babišovi zavděčit," uvedl. „Schůzky jsem si vůbec nenahrával," řekl v rozhovoru a zcela popřel, že je autorem nahrávek. "Domnívám se, že ty nahrávky byly pořízeny zřejmě přes můj mobilní telefon," dodal.

Twitterový účet Julius Šuman v květnu publikoval několik nahrávek Babiše, v červnu zveřejnil například auditorskou zprávu ministerstva financí o farmě Čapí hnízdo či analýzu společnosti Imoba.

Na první nahrávce Babiš mluvil vulgárně o členech vlády včetně premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD nebo novinářích. Na dalších s novinářem svého bývalého deníku diskutoval o tom, kdy zveřejnit materiály o politických soupeřích hnutí ANO. Sněmovna kvůli tomu v květnu přijala usnesení, že Babiš veřejně lhal a zneužíval svá média ke kompromitaci politických rivalů.

kno, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme