Havel i Kleslová jsou StB, říká Babiš novináři v nově uniklé nahrávce

Anonymní skupina skrytá za twitterovým účtem Julius Šuman zveřejnila novou nahrávku a opět na ní figuruje šéf hnutí ANO a exministr financí Andrej Babiš s novinářem Markem Přibilem. Babiš v rozhovoru s bývalým redaktorem Mafry mluví o okolnostech pádu komunismu v roce 1989.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf hnutí ANO a exministr financí Andrej Babiš

Šéf hnutí ANO a exministr financí Andrej Babiš | Foto: Profimedia | Zdroj: Profimedia

Babiš ve zhruba tříminutové nahrávce říká, že prvního polistopadového prezidenta Václava Havla do čela země dosadila Moskva.

EXKLUZIVNĚ: Policisté sbírali kompro materiály na Chovance a Tuhého. Předávali je novináři Přibilovi

Číst článek

Režisér a druhý polistopadový předseda komunistů Jiří Svoboda byl podle něho v březnu roku 1989 v Moskvě zjišťovat, kdo by mohl nahradit ve funkci Gustava Husáka.

„Oni bojovali, chtěli oj***t Husáka, kdo to převezme, tu transformaci. On šel do Moskvy, tam se potkal s nějakým šíleným kápem. Loboval za Štrougala (dlouholetý komunistický premiér – pozn. red.) a ten Rusák mu říká Václav Havel," popisuje v nahrávce Babiš.

Svoboda mu měl podle něho odvětit: „Jste ho nakoupili, to je dobrý."

Na záznamu Babiš současně tvrdí, že jeho někdejší blízká spolupracovnice Radmila Kleslová byla členkou komunistické rozvědky. „Řekl (Svoboda – pozn. red.) to té Kleslové, která byla v rozvědce, kterou cvičili, aby byla žena špion, nejlepší špion na světě, blondýna."

Kleslová přitom spolupráci s rozvědkou vždy popírala, nabídku o vysazení v zahraničí podle svých slov nepřijala. Že by byla před revolucí v rozvědce odmítla i po zveřejnění této nahrávky.

„Nikdy jsem nebyla blondýna a už vůbec jsem nebyla žádný špion," řekla ČTK a doplnila, že nahrávka je podle ní sestříhaný a zmanipulovaný podvrh.

Babiš dále na nahrávce mluví o tom, že Václav Havel byl propojen s StB. „Havel i Kleslová jsou StB," vypráví na nahrávce Přibilovi. Připomíná také, že Havla československým prezidentem na sklonku roku 1989 jednomyslně zvolili ještě komunisté.

„Tam byl ten deal. Oni byli zavření ve sklepech a nechtěli vylézt. Celý ten deal byl o tom: nezrušíte komunistickou stranu, my zvolíme Havla. Tak nech dou do pi**... Pravda a láska...," říká na nahrávce Babiš s tím, že se Havel potom vymknul.

Předseda hnutí ANO nechtěl pro ČTK nahrávku jakkoliv komentovat.

Přibil se prý s Babišem sešel třikrát

Babiš na nahrávce hovoří s novinářem Mladé fronty Dnes Markem Přibilem. Přibil ve čtrvtek v rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedl, že se s Babišem sešel třikrát. Poprvé loni v září, pak koncem listopadu a potřetí koncem loňského, nebo začátkem letošního roku.

Přibil chtěl v Mafře vypracovat projekt velké knižní divize. „Chtěl jsem se Andreji Babišovi zavděčit," uvedl. „Schůzky jsem si vůbec nenahrával," řekl v rozhovoru a zcela popřel, že je autorem nahrávek. "Domnívám se, že ty nahrávky byly pořízeny zřejmě přes můj mobilní telefon," dodal.

Twitterový účet Julius Šuman v květnu publikoval několik nahrávek Babiše, v červnu zveřejnil například auditorskou zprávu ministerstva financí o farmě Čapí hnízdo či analýzu společnosti Imoba.

Na první nahrávce Babiš mluvil vulgárně o členech vlády včetně premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD nebo novinářích. Na dalších s novinářem svého bývalého deníku diskutoval o tom, kdy zveřejnit materiály o politických soupeřích hnutí ANO. Sněmovna kvůli tomu v květnu přijala usnesení, že Babiš veřejně lhal a zneužíval svá média ke kompromitaci politických rivalů.

kno, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme