Havel je pro zásah Západu v Libyi. Klaus s tím nesouhlasí

Prezident Václav Klaus nesouhlasí s názorem svého předchůdce Václava Havla, že pokud bude občanská válka v Libyi pokračovat, bude nutný vojenský zásah západních zemí. Klaus to řekl po představení své knihy Rok osmý na Pražském hradě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel a Václav Klaus. | Foto: koláž Český rozhlas

Podle Havla by se měl Západ poučit z konfliktu v bývalé Jugoslávii, kdy s vojenským zásahem otálel příliš dlouho. Havel to řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Zdůraznil, že Kaddáfího je potřeba odstranit a že vojenský zásah Západu je nutný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Pražském hradě byla redaktorka Martina Spěváčková.

"Zvlášť, když se to bude příliš dlouho protahovat a Kaddáfí se bude zabedňovat a páchat další a další zločiny, bude zásah nutný. Může mít různou podobu. Od pomoci tamním povstalcům přes blokádu vzdušného prostoru po cílený atak na místa, kde se schovává Kaddáfí," poznamenal Havel v Hospodářských novinách.

Prezident Václav Klaus ale řekl, že s Václavem Havlem nesouhlasil právě už v době, kdy se rozhodovalo o bombardovaní bývalé Jugoslávie. Klaus také připomněl, že o situaci v Libyi budou politici ještě jednat.

„Musím říci, že se v závěru tohoto týdne odehraje vrcholné setkání na úrovni ministrů obrany NATO v Bruselu. V pátek se odehraje summit Evropské unie k této tématice, na který jedu za Českou republiku,“ řekl Klaus.

Podle něj je potřeba, aby si Česká republika v následujících hodinách a dnech ujasňovala a upevňovala svá stanoviska. „Se kterými tam chceme jet a v pátek je tam prezentovali, ne touto formou přes média,“ dodal Klaus.

Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg Radiožurnálu řekl, že se ve sporu současného a bývalého prezidenta nehodlá nijak angažovat.

„Nebudu se vyjadřovat ke sporu dvou prezidentů. Já jsem moje stanovisko vyjádřil a do toho se míchat nebudu,“ uvedl Schwarzenberg. Ministr už dříve odsoudil zvěrstva páchaná režimem Muammara Kaddáfího, zároveň ale varoval před vměšováním západních zemí do událostí v Libyi.

Alice Kottová, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme