Havel: Nová vláda by mohla být 15. července

Už 15. července by mohl prezident Václav Havel jmenovat novou vládu. Uvedl to po odpolední schůzce s předsedou sociální demokracie Vladimírem Špidlou, který ho informoval o dosavadním vývoji jednání s Koalicí o sestavení kabinetu. Lídr ČSSD zároveň přiznal, že část unionistů do jeho vlády nechce. Republikový výbor Unie svobody-DEU ale večer jednomyslně rozhodl o tom, že strana bude v rozhovorech o vytvoření kabinetu dál pokračovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Špidla a Václav Havel | Foto: Michal Doležal

Vladimír Špidla slíbil prezidentovi, že vládu ustaví bez větších turbulencí, tedy do 15. července. Oba jsou ale přesvědčeni o tom, že klíč k úspěchu jednání o společné vládě ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU nyní drží unionisté. Prezident "variantu 101" stále pokládá za nejlepší řešení a doufá proto, že i přes signály o rozporech v táboře unionistů všechno dobře dopadne. K žádným intervencím se v současné chvíli nechystá.

Šéf sociální demokracie prezidentovi slíbil, že pokud "varianta 101" ztroskotá, najde jiné řešení. "Pokud Unie svobody, a jsou takové signály, nepřistoupí k této dohodě, budeme muset hledat jiné řešení, ale mohl jsem ujistit pana prezidenta, že není důvod k tomu, aby země neměla v odpovídajícím čase sestavenou rozumnou vládu."

Unie svobody-DEU bude v jednání o podobě budoucí vlády dál pokračovat. Dohodl se na tom všemi hlasy Republikový výbor strany, který také odsouhlasil dosavadní postup předsednictva a vyjednávacího týmu.

"Výbor nás pověřil dokončením jednání o programových podmínkách koaliční vlády, a to při maximálně možném dodržení našich programových priorit. Také nám uložil, abychom při jednání o rozdělení resortů upřednostňovali ty, které souvisí s programovými prioritami Unie svobody," uvedla šéfka US-DEU Hana Marvanová po šestihodinovém jednání. Definitivní program vlády by podle ní mohl být na světě do konce týdne.

Vyjednávací týmy všech tří stran se nad návrhem vládního programu znovu sejdou ve středu. Zbývají jim dořešit poslední tři sporná témata: deficit státního rozpočtu, majetková přiznání pro bohaté a plošné přídavky na děti.

Eva Hůlková, Marika Táborská, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme