Havel odletěl na návštěvu USA

Prezident Václav Havel odletěl na návštěvu Spojených států. Během osmidenní pracovní cesty se mimo jiné setká s americkým protějškem Georgem Bushem. V New Yorku uctí památku obětí loňských teroristických útoků a ve washingtonském parku Tomáše Garrigua Masaryka odhalí sochu prvního československého prezidenta. Na Floridě plánuje i setkání s kubánským exilem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel | Foto: Jan Rosenauer

Václav Havel si nemyslí, že by nejbližší dny přinesly výraznější obrat na politické scéně. Jako jedno z řešení vládní krize i přesto ale vidí v demisi celé nynější vlády. Před svým odletem do USA současně Havel varoval před nebezpečím vstupu temných sil do politiky. "Především z oblasti ekonomické, ale jak ukazují některé kauzy z poslední doby, ono to mafiánství někdy nabývá až podob, které bychom mohli nazvat slovem podsvětí."

Zrušení plánovaného odletu do Spojených států by podle prezidenta Václava Havla bylo signálem o krizi v zemi a Česku by to v očích zahraničních partnertů velmi ublížilo. Krátce před polednem prezident na ruzyňském letišti vyzval ke klidu a nepodléhání panice při hledání řešení problémů Špidlovy vlády. V případě nutnosti je ale připraven se ze zharnaniční cesty vrátit. "Kdybych odřekl z politických důvodů, pak celou Ameriku upozorním na jakousi krizi, o které neví a té krizi dám nekonečně větší význam než má. Jen bych tím naší republice ublížil. "

Pokud by se Poslanecká sněmovna rozhodla hlasovat o vyslovení nedůvěry Špidlově vládě, nebyl by to podle Václava Havla dobrý krok. Řešení nynější vládní krize by se podle prezidenta nemělo uspěchat. Záležet přitom podle něj bude také na médiích. "Zda to pochopí jako rozpad jsoucí koalice či pouze jako takzvanou rekonstrukci vlády."

Během pobytu v Americe bude prezident neustále v telefonickém kontaktu s představiteli domácí vládní koalice. V případě nutnosti je připraven cestu po Spojených státech předčasně ukončit a urychleně se vrátit do Prahy. Havlova cesta do Spojených států je prakticky jeho poslední náročnější zahraniční návštěvou ve funkci. Havlovi jeho mandát vyprší v únoru příštího roku.

Markéta Kaclová, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme