Havel se setkal s americkým senátorem McCainem

Prezident Václav Havel přijal na Pražském hradě amerického senátora Johna McCaina. Jak už dřív oznámil prezidentův mluvčí Ladislav Špaček, tématem jejich rozhovoru měla být role Spojených států ve světě, vztahy mezi zeměmi nebo bezpečnost v Evropě. Havel obvykle členy zastupitelských sborů nepřijímá, u McCaina ale udělal výjimku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký senátor je známý především jako kandidát v republikánských primárkách před prezidentskými volbami a předseda senátního výboru pro obchod, vědu a dopravu. Prezidenta dnes ještě čeká setkání s novým velvyslancem Spojených států v Praze Craigem Stapletonem.

Severoatlantická aliance by se mohla na pražském summitu v roce 2002 rozšířit o Litvu, Lotyšsko a Estonsko. Po schůzce s českým prezidentem Václavem Havlem to řekl americký senátor John McCain. "S prezidentem Havlem jsme se shodli na tom, že pobaltské země by měly dostat souhlas k připojení k NATO. Řeč bude i o dalších státech jako je Bulharsko, Rumunsko nebo Slovensko. Všechny tyto země nicméně musí ještě splnit určitá kritéria a standardy, aby se mohly stát členy Aliance. Pobaltské země už nyní spolupracují se Severoatlantickou aliancí v Partnerství pro mír a přestože jde o malé země, budou splňovat ekonomická, politická i vojenská kritéria pro členství. Věřím, že tento krok pochopí i Rusko, tak jako pochopilo přijetí Polska do NATO."

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme