Havel si Rusko v NATO představit neumí

Nadcházející summit Severoatlantické aliance by měl podle prezidenta Václava Havla ukončit éru rozděleného vlivu. Právě v Praze bude totiž NATO pravděpodobně rozšířeno o dalších sedm zemí. Prezident je také přesvědčen, že tím rozšiřovací proces neskončí a v budoucnu budou následovat další vlny. Ruské členství v Alianci si ale Havel stále představit nedokáže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel | Foto: Michal Kamaryt

"Považuji Rusko za velmi svébytnou, mocnou, velikou euro-asijskou mocnost, která musí být partnerem Aliance a pak může ta spolupráce s ní fungovat. Nedovedu si Rusko představit jako člena Aliance - to by podle mého mínění tu spolupráci spíš ochromilo nebo určitým způsobem znicotnilo," řekl prezident Havel na dnešní tiskové konferenci věnované nadcházející vrcholné schůzce.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Havel: Rusko a NATO

Očekává se, že na pražském summitu obdrží pozvánku ke vstupu Litva, Lotyšsko, Estonsko, Bulharsko, Slovensko, Slovinsko a Rumunsko. Podle Havla je zejména přístup pobaltských zemí jedním z přelomových bodů nadcházející schůzky. "Je to projevem respektu k vůli národů být samostatné, svobodně navazovat své vztahy - spojenecké, přátelské, kooperativní - říci sami kam patří a dát najevo, že skončila éra nějakého mocenského násilného dělení malých zemí silnými mocnostmi do jejich sfér vlivu."

Pražský summit by měl kromě přizvání nových členů i vyjasnit další strategii Severoatlantické aliance. Václav Havel považuje možné preventivní údery mimo území aliančních států za realitu, kterou přinesly jiné hrozby, než jsou otevřené vojenské operace. Podle Havla existují případy, kdy není respektování svébytného státu to nejdůležitější.

"Já se domnívám, že skutečně jsou hodnoty vyšší než státní suverenita, a ve jménu záchrany lidstva nebo lidských životů mohou nastat případy, kdy je třeba zasáhnout proti nějakému státu. Ale ty případy je třeba nesmírně odpovědně a každý zvlášť znovu a znovu posuzovat."

Lenka Šumová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme