Havel uspořádal výjimečný koncert pro oslavy 17. listopadu

Exprezident Václav Havel připomněl dvacáté výročí sametové revoluce mimořádným koncertem v centru Pražská křižovatka, bývalém kostele svaté Anny. Vystoupili na něm významné pěvecké osobnosti a z videozáznamu poslali zdravici světoví státníci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel přichází diskutovat se studenty

Václav Havel přichází diskutovat se studenty | Zdroj: ČTK

V úvodu koncertu, kterého se zúčastnila řada českých i zahraničních osobností, vystoupil prezident Václav Klaus. Ocenil ústřední roli Václava Havla v událostech roku 1989, které vyústily v pád totality v Československu.

Podle Klause je pochopitelné, že se nadále povedou spory o to, zda k pádu komunismu vedly více vnitřní či vnější faktory, systémové problémy nebo role jednotlivců, přesto je podle něj symbolem sametové revoluce právě Václav Havel.

"Pro mne je jedna věc jistá - události, které se staly před dvaceti lety, jsou v naši zemi pro mne spojeny s jednou konkrétní osobou, a tou je můj předchůdce v prezidentském úřadě Václav Havel, kterému chci za vše, co vykonal pro znovunabytí naší svobody, touto formou poděkovat," řekl Václav Klaus.

Klaus, který na Pražském hradě žádnou akci k 17. listopadu nepořádá, pochválil také charakter Havlovy oslavy revoluce, koncert svobodomyslných muzikantů nazvaný 'Už je to tady'.

"Myslím, že je dobře, že volíme méně okázalé akce, které se bezprostředně týkají toho, co se tehdy stalo a těch, kteří u toho tehdy byli. Oslavujeme konec komunizmu a radujeme se z toho," uvedl prezident.

Zazněly spirituály i operní árie

Koncert zahájila americká písničkářka Suzanne Vega. Po ní se na pódiu vystřídali americká operní pěvkyně Renée Flemingová, která zazpívala v češtině árii z Dvořákovy Rusalky, jeden ze zakladatelů amerického undergroundu Lou Reed a americká písničkářka Joan Baezová, která na Havlovu žádost zazpívala píseň We Shall Overcome.

Atmosféru roku 1989 připomínali taky projekce historických dokumentů na zeď bývalého kostele svaté Anny, ve kterém se slavnostní večer uskutečnil.

Zdravici poslaly významné světové osobnosti

Havlovi a sametové revoluci vzdali hold ve zdravicích "na dálku" také bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov, americký prezident Barack Obama, tibetský duchovní vůdce dalajláma i německá kancléřka Angela Merkelová.

Angela Merkelová připomněla odvahu lidí před 20 lety, kteří vyšli do ulic a svým protestem tak pomohli k pádu komunistické diktatury. Michail Gorbačov ocenil sametovou revoluci a přeje si, aby vše šlo mírovou cestou i nadále. "Rád bych, aby vše šlo dále sametovou cestou, ne krvavou. Na všem je možné se dohodnout - možné a nutné. Doufám, že všichni budeme usilovat o to, aby byl v naši Evropě mír," vzkázal Gorbačov.

Madeleine Albrightová a Václav Havel mezi posluchači | Foto: ČTK

Podle Baracka Obamy činy lidí před 20 lety v tehdejším Československu inspirují utlačované národy i v dnešní době. "Svým odhodláním a odvahou jste inspirovali celý svět a napomohli šíření svobody po celé Evropě. V důsledku toho i nadále inspirujete další lidi, kteří ve světě o tuto svobodu usilují," vzkázal Obama.

Dalajláma zdůraznil svůj obdiv k Václavu Havlovi a připomněl nenásilnou formu demonstrací v Praze. "Přestože jste již svého cíle dosáhli, doufám, že se vám podaří zachovat onoho odvážného ducha, který nepřestává být zásadní pro celé lidstvo," řekl.

Sám hostitel - Václav Havel - pak na závěr večera připomněl, že ne všichni lidé na světě žijí ve svobodných demokraciích. "My bychom měli obzvlášť myslet na ty, kteří trpí pod útlakem a projevovat svou solidaritu právě proto, že jsme sami zažili, jak je mezinárodní solidarita důležitá," řekl Havel.

Oslavy dvacátého výročí pádu komunismu začaly setkáním pěti stovek studentů pražské Univerzity Karlovy s předními evropskými filosofy a s osobnostmi, které přispěly ke konci totality. Diskuzi v aule Filosofické fakulty organizoval bývalý prezident Václav Havel. Debatovalo se hlavně o roli svobody a vývoji Evropy dvacet let po pádu železné opony.

Jana Petrová, Katarína Brezovská, Barbora Mocová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme