Havel: Věřím, že prezident pověří sestavením nové vlády Topolánka

Podle bývalého prezidenta Václava Havla nepadla vláda premiéra Mirka Topolánka ve vhodnou dobu. Řekl to v exkluzivním rozhovoru pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál. Havel nyní očekává, že novou vládu bude opět sestavovat odstupující premiér Mirek Topolánek. Předpokládá, že ho tímto úkolem prezident Václav Klaus pověří. V rozhlasovém rozhovoru Havel také řekl, že by uvítal změnu volebního zákona, která by přispěla k politické stabilitě v Česku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel - dramatik | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

Podle exprezidenta Václava Havla se vyvolání hlasování o nedůvěře vládě ze strany opozice stalo doslova zvykem. Pád vlády uprostřed hospodářské krize a předsednictví Evropské unii tak Havel nepovažuje za nejvhodnější:

"Tam se vytvořil jakýsi zvyk, že sociální demokracie periodicky jednou za 14 dní chce vyslovit nedůvěru vládě. A tak už si zvykla na to, že je to takový rituál, a že ta vláda vždycky nakonec tu nedůvěru nedostane, že byla sama teď trochu překvapena. Nicméně celé to nevnímám věcně jako něco tragického."

Václav Havel nyní očekává, že novou vládu opět sestaví Mirek Topolánek. Podle něj by v ní ale neměly zasednout takové osobnosti, které jsou se svými politickými stranami příliš výrazně spojené:

"Je naděje, že sestaví pan Topolánek takovou vládu, která ten jeden, dva nebo tři hlasy získá. Bude muset být trošku jinak složená. Asi by tam nemohli být ti, kteří jsou nejzřetelněji identifikováni se svými stranami, ale spíš nějaká méně 'provokativní' garnitura"

Bývalý prezident v rozhovoru také řekl, že by uvítal změnu volebního zákona. Ten současný podle něj není dobrý a nový, který by vyřešil povolební přidělování mandátů zákonodárcům, by podle něj přispěl k větší politické stabilitě: "Volební zákon nebyl dobrý, já jsem ho poslal Ústavnímu soudu s návrhem na jeho zrušení. Ústavní soud mi dal za pravdu, ale parlament to opět přijal v takové modifikovanější podobě. V tom je asi klíč."

Rozhovor s Václavem Havlem jsme vysílali v dnešním Radiofóru. Záznam pořadu najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Přečtěte si také:
Vláda Mirka Topolánka schválila svou demisi
Klaus: Pád vlády není katastrofou, zvrat polistopadového vývoje nebude
Středočeská ODS vyzvala poslance Tlustého a Schwippela ke složení mandátu
Sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Mirka Topolánka
Ve sněmovně pokračuje debata před hlasováním o nedůvěře vládě
Po případném pádu vlády chce ODS volby už v létě
Poslanec Tlustý: Rebelové z ODS by mohli v úterý hlasovat proti vládě
J. Raninec pro Radiožurnál: Dnes bych vládu nepotopil
Premiér má prý důkazy o manipulaci loňské volby prezidenta republiky
ČSSD chce popáté hlasovat o nedůvěře vládě, tentokrát kvůli kauze Wolf

Koho by měl prezident Václav Klaus pověřit sestavením nové vlády? Hlasujte v naší anketě!

Václava Marešová, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme