Havířov vypustí na potkany puštíky. Kolem města sovám rozmístili deset budek

Řada měst v Moravskoslezském kraji řeší problém s přemnoženými potkany a dalšími hlodavci. Havířovská radnice jim vyhlásila válku. Namísto deratizátorů ale pošle do boje proti přemnoženým škůdcům soví letky. Na vybraných místech rozmístila ptačí budky, ve kterých by se už brzy mohli objevit první puštíci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Potkan obecný | Foto: Reg Mckenna, CC BY 2.0

„Do sklepa nám oknem nebo jak vlezl potkan. To byla hrůza,“ vzpomíná na nepříjemné setkání s přerostlým hlodavcem paní Vlasta. Na hladové potkany havířovští stále častěji narážejí u popelnic.

Zamořené město lásky. Paříž marně bojuje proti přemnoženým krysám

Číst článek

„Je je vidět, i když jsou tam návnady na trávení. Nikdo nedává věci tam, kam má. Je to vyhozené vedle popelnice. Dělají to i ti, co tam chodí a z popelnic vybírají,“ potvrzuje například paní Dana. I proto chce město vyzkoušet soví letky, které se podle ochranářů můžou osvědčit.

„Zpočátku jsem tomu moc nevěřil. Ale jednou jsme seděli v autě u popelnice a během hodiny jsme třikrát zaregistrovali, že odtamtud odlétla sova s potkanem. Věřím, že sovy stav potkanů zregulují,“ říká ochránce přírody Lubomír Kminiak. Puštíci podle něj pomůžou třeba i s likvidací hrabošů.

Puštík obecný | Foto: Adolf Goebel

„Dříve puštíci nejvíce hnízdili v dutinách starých stromů. Teď se jim snažíme pomoci s budkami,“ vysvětluje Kminiak. Kolem Havířova pro ně umístili deset budek, město vyšly na 20 tisíc korun. Pokud se soví letky osvědčí, město nevylučuje, že v Havířově rozmístí další.

Stanislav Janalík, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme