Havlíčkobrodští zdravotníci nesouhlasí s kritikou Davida Ratha

Lékaři z havlíčkobrodské nemocnice se brání nařčení exministra zdravotnictví Davida Ratha, že v kauze heparinových vražd chybovali. Rath řekl, že u krvácejícího pacienta je na místě počítat s předávkování lékem Heparin, který v Brodě sloužil jako vražedný nástroj, a nasadit odpovídající protiléčbu. Jak říká lékařka z havlíčkobrodské nemocnice Marie Valečková, bez znalostí zdravotních dokumentací nelze případy komentovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nemocnice v Havlíčkově Brodě

nemocnice v Havlíčkově Brodě | Foto: Havlíčkův Brod

"Je to z neznalosti těch jednotlivých případů a tudíž by se k tomu neměli podle mého soudu vůbec vyjadřovat," říká lékařka Marie Valečková na adresu bývalého ministra zdravotnictví Davida Ratha. Použití medikamentu Protamin s opačným účinkem je možné jen tehdy, kdy lékař Heparin sám naordinoval a zná jeho přesnou dávku.

"Problém je ovšem ten, že i sám Protamin může způsobovat poruchy srážlivosti. Takže není úplně beztrestné, jej podávat, obzvláště v situaci, kdy neuvažujete o tom, že by pacient mohl být Heparinem předávkován," vysvětluje Valečková.

A právě to se v Havlíčkově Brodě stalo. Obviněný Zelenka podle vlastního doznání pacientům Heparin dával, a tím je zabíjel. Oslovení odborníci by postupovali stejně jako jejich kolegové v Brodě. Ve vážných stavech totiž lidé mohou krvácet z mnoha příčin. Heparin není ani pro anesteziologa z Fakultní nemocnice Hradec Králové Tomáše Suchého hlavním důvodem. "Jenom izolovaně uvažovat o předávkování Heparinem, myslím si, že ta úvaha tak jednoduchá není," říká Suchý.

Předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Solich si myslí, že promyšleným vraždám Petra Zelenky zabránit nešlo.

"Zatím nevíme, zda-li se chyba v jednání zdravotnických pracovníků stala a když ano, tak jaká. Pokud tam nějaké prodlení ve vyhodnocení případné chyby bylo, tak jediný způsob, jak minimalizovat nějaké negativní dopady, je přiznat si vůbec tu možnost chyby, ať je z jakéhokoliv důvodu, a neprodleně nechat své postupy prověřit, znalecky a nezávisle," odpověděl Solich Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu na otázku, zda se z tohoto tragického případu vyvodí změna systému práce v nemocnicích, aby mohly být odfiltrovány i úmyslné případy poškození pacienta.

Milan Kopecký, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme