Havlovy oslavy se zúčastní osobnosti z Česka i ze zahraničí

Bývalý prezident Václav Havel se sice narodil až 5. října před 75 lety, soukromou oslavu mu ale řada jeho přátel připravila už na dnešek. Narozeninovou oslavu bude hostit Centrum současného umění DOX v pražských Holešovicích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel | Foto: Filip Jandourek

Popřát k narozeninám by měla přijít i někdejší ministryně zahraničí USA českého původu Madeleine Albrightová, pozváni jsou také polský disident Adam Michnik nebo Havlův někdejší spolupracovník na Hradě a současný ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Dále jsou na seznamu hostů umělci a další kamarádi, kteří mají k bývalé hlavě státu blízko - jsou mezi nimi například organizátoři trutnovského rockového festivalu. Hostů by mohlo být asi 500.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Daniela Karafiátová informuje o chystané narozeninové oslavě exprezidenta Václava Havla

Exprezident trávil uplynulé týdny na své chalupě na Hrádečku u Trutnova a zotavoval se z březnového zánětu dýchacích cest. Zhubl, dlouho byl zesláblý, venkovský vzduch mu ale prospěl a teď už je v Praze a chystá se znovu pracovat.

Například v den svých narozenin bude u předání cen Vize 97, kterou letos dostane slovenská teoretička umění Iva Mojžišová. A v dalších dnech se zúčastní odhalení památníku prezidenta Spojených států Woodrowa Wilsona.

Oslavy Havlových narozenin se ovšem chystají i v zahraničí. Česká centra ve 12 zemích představí celé exprezidentovo dílo. V Londýně, Vídni, Bruselu a Bukurešti uvidí návštěvníci také jeho filmový režijní debut Odcházení.

Centrum v Berlíně zase uvede premiérově dokumentární snímek Václav Havel, Praha - Hrad, který natočil Petr Jančárek k 20. výročí Havlova zvolení do prezidentského úřadu, a také představí film Občan Havel jede na dovolenou.

Daniela Karafiátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme