Havlovy vztahy se Slovenskem byly vždy dobré, říká spisovatel Šimečka

S bývalým prezidentem Václavem Havlem se dnes v Praze rozloučila také početná slovenská delegace, včetně prezidenta Ivana Gašparoviče a premiérky Ivety Radičové. Její vláda na dnešek vyhlásila na Slovensku státní smutek. Obřadu ve svatovítské katedrále se zúčastnil také slovenský publicista Martin Šimečka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní smutek za Václava Havla drží i Slováci

Státní smutek za Václava Havla drží i Slováci | Zdroj: ČTK

„Myslím si, že to bylo vyvrcholení toho celého týdne, a já jsem si uvědomil, jak jsou pohřby strašně důležité pro to, aby se člověku ulevilo na duši. Protože celý ten týden vlastně to loučení bylo hrozně náročné psychicky,“ uvažuje s tím, že loučení nemůže trvat věčně.

Šimeček vyrůstal v disidentské rodině a s Václavem Havlem se osobně znal 30 let. Poprvé se s ním setkal v roce 1983, kdy Havel vyšel z vězení a zúčastnil se setkání českých a slovenských spisovatelů v disentu. Byl prý pohublý, ale plný optimismu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slovenský publicista Martin Šimečka vzpomíná na Václava Havla a jeho vztahy se slovenskými disidenty

„My jsme měli pocit, že všechno stagnuje, ale on nám říkal, že naopak – po čtyřech letech viděl najednou, jak se věci hýbou, a byl plný naděje. A pak nám ji rozdával vlastně celá ta léta,“ vzpomíná.

Václav Havel měl podle něj velmi dobré vztahy se slovenským disentem. Publicistův otec, filozof Milan Šimečka, se prý například zasazoval za setkání Havla s Alexandrem Dubčekem.

Havel také jezdil velmi rád na Slovensko, především do hor, říká Šimečka. Relativně časté prý byly i jeho cesty do Bratislavy, kde se ale stýkal jen s úzkým kruhem přátel. V četných návštěvách pak pokračoval i ve funkci prezidenta.

„Když byl naposledy na Slovensku před třemi lety a kráčeli jsme spolu Bratislavou městem, tak lidé se možná víc než v Praze zastavovali a chtěli si s ním potřást rukou a já jsem viděl, jak je na Slovensku opravdu milován,“ dodává Šimečka.

Havel prý pomohl Slovensku k mezinárodnímu úspěchu

V době, kdy už nebyl prezidentem a kdy byl v Česku také terčem kritiky, uctívali ho prý lidé na Slovensku mnohem více, přestože se o tom dnes málo ví.

Václav Havel prý nechtěl rozdělení federace v roce 1992, upřesňuje Šimečka, protože se obával, co se stane za vlády Vladimíra Mečiara:

„Když rezignoval na svou funkci v roce 92 v létě na základě toho, že Slováci vyhlásili suverenitu, tak jsme mu někteří i vyčítali, včetně mě, že nás opouští, ale on říkal, že chápe slovenskou potřebu, byť se obával toho, co nastane.“

Poté, co byl ale premiér Mečiar poražen ve volbách, snažil se prý Havel Slovensku všemožně pomáhat, aby se co nejdříve stalo členem NATO a vzápětí také Evropské unie.

„To byla jeho velká zásluha a to si možná právě na Slovensku taky ne všichni uvědomují, jaký byl jeho podíl na tom, že Slovensko mělo potom už později takový úspěch mezinárodní,“ dodává Šimečka.

Helena Berková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme