Havlův nástupce by se mohl volit už v lednu

Nový prezident republiky by mohl být znám už v půlce ledna. Organizační výbor sněmovny totiž navrhnul, aby volba hlavy státu proběhla na společné schůzi obou komor parlamentu, která by se mohla konat 15. ledna na Pražském hradě. Společnou schůzi obou komor Parlamentu svolává podle Ústavy předseda sněmovny. V tomto případě to bude šéf dolní komory Lubomír Zaorálek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel | Foto: hrad.cz

"Volba prezidenta by se měla konat ve Španělském sále Pražského hradu v průběhu ledna a my jsme se dokonce shodli na datu, o kterém bychom jednali se Senátem, a to je patnáctý leden," potvrdil Radiožurnálu předseda dolní komory, sociální demokrat Lubomír Zaorálek.

Mandát nynějšího prezidenta Václava Havla skončí v únoru. Návrh ústavní novely, která by umožnila volit jeho nástupce v lidovém hlasování, připravují občanští demokraté. ODS dosud přímou volbu hlavy státu odmítala, ale názor změnila minulý týden, když prezidentskou kandidaturu oznámil její předseda Václav Klaus.

Ostatní strany sice přímou volbu podporují, ale většinou tvrdí, že pro lednové prezidentské volby se už změna nestihne. Podobného názoru je i Václav Havel. "Znamená to zaprvé zásah do Ústavy, zadruhé se musí přijmout příslušný prováděcí zákon, pak musí být lhůta ke kampani a tak dále," vypočítal důvody.

Václav Havel se obává situace, kdy by země byla určitou dobu bez prezidenta. "Technicky se nic nestane a jeho pravomoci přejdou na jiné činitele, ale myslím si, že politicky, morálně i z mezinárodněpolitického hlediska by to vůbec nebylo dobré," řekl.

Jaroslav Skalický, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme