Házení vajec na Zemana opět před soudem. Frühaufovi hrozí dva roky vězení

Obvodní soud pro Prahu 2 projedná v úterý kauzu muže, který podle obžaloby házel před třemi lety při shromáždění na Albertově vejce směrem k pódiu s prezidentem Milošem Zemanem. Za výtržnictví hrozí Jindřichu Frühaufovi až dvouleté vězení. Soudce jeho počínání původně vyhodnotil jako přestupek, státní zástupkyně však proti tomu úspěšně podala stížnost. Frühauf vinu od počátku odmítá.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman | Zdroj: Reuters

„Během dnešního jednání bude proveden výslech obžalovaného, budou vyslechnuti svědci z davu kolem obžalovaného i svědci z řad policistů," uvedla pro Radiožurnál mluvčí soudu Marcela Pröllerová. „V rámci jednání budou promítnuty i kamerové záznamy z místa činu. Lze předpokládat, že by ve věci mohlo padnout rozhodnutí," dodala.

Incident se stal 17. listopadu 2014 při odhalení pamětní desky k 25. výročí pádu komunistického režimu.

Jindřich Frühauf | Foto: ČT24

Jindřich Frühauf házel podle obžaloby vajíčka směrem k podiu, odkud prezident pronášel projev. Lidé tehdy na transparentech Zemanovi vytýkali náklonnost k Rusku, vztah k alkoholu a vulgární výroky v Českém rozhlase.

Z davu létaly předměty a zaznívaly výzvy k odstoupení z funkce. Osobní strážci bránili prezidenta rozevřenými deštníky, prezident nazval vrhače předmětů zbabělci.

„Nebojím se vás, stejně jako jsem se nebál před 25 lety," řekl Zeman na Albertově za ohlušujícího pískotu a rachotu stovek odpůrců. „Nevím, kdo z vás na Národní třídě byl, já ano. A je zbabělost od těch, kdo tam nebyli, aby teď přišli a házeli vajíčka nebo jiné předměty," dodal.

'V době projevu troubil na vuvuzelu.' Přečtěte si, proč házení vajec na Zemana není trestným činem

Číst článek

Policisté na akci nikoho nezadrželi a poté konstatovali, že vrhači spáchali maximálně přestupky proti občanskému soužití. Úředníci městské části pak rozhodli, že házení nebylo ani přestupkem.

Později ale magistrát nařídil Praze 2, aby čin jako přestupek posoudila. Policie nakonec začala skutky na pokyn státního zastupitelství vyšetřovat jako trestné činy. Obvinila dva lidi, k soudu nakonec dospělo počínání jednoho z nich, Jindřicha Frühaufa.

Soud incident nakonec vyhodnotil jako přestupek a věc vrátil magistrátu. Jenže státní zástupitelství proti tomu podalo stížnost a uspělo. Kauza se tak v úterý vrací znovu před soud.

Frühauf prý s sebou žádná vajíčka neměl a nic ani neházel. Jeho slova potvrzují také lidé, s nimiž 17. listopadu na Albertově byl a kteří vypovídali na policii. Podle nich Frühauf pouze troubil na trumpetu, vuvuzelu, která se používá třeba na fotbale.

 

Tereza Chlubná, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme