Stát přišel o stovky milionů ze zahřívacích cigaret. Analýzu, že je nešlo danit, ale nemá

Nový typ cigaret, který se nezapaluje, ale pouze zahřívá, nepodléhá spotřební dani. Tak ministerstvo financí přistupovalo k výrobkům HEETS značky Philip Morris. Na spotřební dani za poslední dva roky mohl stát vybrat stovky milionů. Analýzu, že z tohoto tabáku se spotřební daň odvádět nemusí, přitom celní správa ani ministerstvo nemá. Nový zákon byl přijat až rok a půl po uvedení na trh. Přitom třeba na Slovensku se tyto cigarety danily hned.

Původní zpráva Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

E-cigarety. Ilustrační foto.

Resort financí tvrdí, že posouzení cigaret s ohledem na spotřební daň udělala celní správa. Ta ale odpověděla, že nedisponuje žádnou analýzou. | Foto: koláž Český rozhlas | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Cigarety HEETS se kouří přes speciální zařízení IQOS. V něm se tabák pouze zahřívá, ale nedochází v něm k hoření, a tak má být podle společnosti méně zdravotně závadný. Společnost Philip Morris výrobek uvedla na trh 1. července roku 2017. A ministerstvo financí řeklo, že výrobek nepodléhá spotřební dani, protože chybí legislativa.

Philip Morris v Česku loni zvýšil zisk na 3,8 miliardy. Chce vyplatit dividendu 1600 korun

Číst článek

Z výročních zpráv společnosti Philip Morris vyplývá, že v roce 2017 se vykouřilo 72 milionů kusů cigaret HEETS. V loňském roce to bylo už 532 milionů kusů. Státu tak teoreticky na spotřební dani unikly téměř čtyři stovky milionů korun. Zahřívaný tabák se totiž daní až od konce března tohoto roku.

Analýza nebo nějaké jiné odborné posouzení, ve kterém by bylo výslovně napsáno, že česká legislativa zdanění neumožňuje, ale neexistuje.

‚Subjekt nedisponuje žádnou analýzou‘

Resort financí tvrdí, že takové posouzení udělala celní správa. „Vzhledem k tomu, že se v případě zahřívaných tabákových výrobků jednalo o zcela nové výrobky, které nebyly dostupné na trhu, došlo k jejich standardnímu posouzení specializovaným pracovištěm Generálního ředitelství cel, které ještě před jejich zavedením na trh na základě chemicko-technologických postupů primárně zkoumalo, zda předmětné výrobky obsahující tabák spadají do stávajícího režimu zdanění, či nikoliv,“ uvedl pro iROZHLAS.cz mluvčí resortu financí Zdeněk Vojtěch.

Ministryně financí Alena Schillerová říká, že chtěla zdanit zahřívaný tabák už v roce 2017 před říjnovými volbami: „Nás zbrzdily volby. Už před nimi jsme měli v podstatě připravený návrh, ale nestihl se. Také jsme čekali nějakou dobu na legislativu Evropské unie.“ | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Ministerstvo financí samo analýzu podle něj nemá, protože posouzení provedla právě celní správa. Na to se resort přitom odkazuje i v důvodové zprávě k tzv. daňovému balíčku, v rámci něhož ministerstvo spotřební daň na zahřívaný tabák nakonec zavedlo.

Zveřejnit dokument po celní správě chtěla Unie daňových poplatníků na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Jenže v odpovědi se dozvěděla, že analýza neexistuje.

„Povinný subjekt nedisponuje žádnou analýzou, která by posuzovala, že výrobky „HEETS“ určené do zařízení IQOS mají podléhat spotřební dani,“ uvedla v odpovědi celní správa s tím, že legislativa se jí netýká a řeší ji ministerstvo financí. 

„Ministerstvo financí na základě posudku těchto výrobků zpracovaného Celně-technickou laboratoří konstatovalo, že nespadají do žádné kategorie zdaněných tabákových výrobků. Proto se vláda rozhodla, že novelizuje zákon a zahřívané tabákové výrobky zdaní jako tabák ke kouření. Tento postup jsme očekávali, jelikož obdobně je zdanila velká většina ostatních evropských zemí. “

Tomáš Korkoš (člen představenstva společnosti Philip Morris)

Stejnou odpověď dostala i redakce serveru iROZHLAS.cz, když se na analýzu opakovaně dotazovala. Jediné, co celníci v souvislosti se zahřívaným tabákem udělali, byla dvě posouzení tabáku při uvedení na trh (odkaz na oba posudky zde). „Když vás ministerstvo financí odkazuje na analýzu, myslí tyto posudky,“ řekla mluvčí celní správy Martina Kaňková.

Ty si ale vyžádal sám výrobce a celně technická laboratoř tehdy hodnotila pouze to, zda se dá tabák obsažený v náplních HEETS kouřit a zda se dá použít například k ubalení cigarety nebo jako náplň do dýmky a kolik obsahuje jedna náplň nikotinu. Ani v jednom dokumentu přitom není zmínka o spotřební dani.

Závěrem posudků přitom je, že náplň nejde zapálit a kouřit jako klasickou cigaretu, když se ale tabák použije pro přípravu cigarety, kouřit jej je možné. Tabák se dá použít i do dýmky a zapálit, ale při kouření uhasíná.

Právě na základě těchto dvou posudků se tak ministerstvo financí rozhodlo, že dan vybírat nebude.

Několikaměsíční zpoždění

Oba posudky přitom celní správa provedla ještě před tím, než se výrobek v Česku začal prodávat – první z nich několik měsíců před uvedením na trh v roce 2017, druhý dokonce v polovině předchozího roku. Přesto resort financí rozhodl o zdanění až ve druhé půlce roku 2017.

Kolik mohl stát vybrat?

Z výročních zpráv společnosti Philip Morris vyplývá, že v roce uvedení na trh Češi spotřebovali 72 milionů kusů cigaret HEETS. V roce 2018 to už bylo 532 milionů kusů. Ministerstvo financí přitom nově uvalilo na zahřívaný tabák spotřební daň 2,236 korun za gram. Jelikož jedna cigareta HEETS obsahuje 0,3 gramu tabáku, v roce 2017 tak stát teoreticky přišel na spotřební dani o necelých 50 milionů korun, v loňském roce pak o více než 367 milionů.

Ministerstvo financí je ale v odhadech na příští roky opatrnější. Podle důvodové zprávy k zákonu očekává v roce 2019 inkaso ve výši cca 68 milionů korun, v roce 2020 pak 150 milionů korun.  

„Ministerstvo financí už na konci roku 2017 rozhodlo o národní úpravě zdanění zahřívaných tabákových výrobků. O výši sazby daně na zahřívané tabákové výrobky se vedla široká diskuse,“ uvedla Kaňková.

Podle ministerstva financí se podle tehdejší legislativy zahřívaný tabák spotřební daní danit nemohl proto, že u něj nedochází k procesu hoření a nepostihuje ho ani evropská směrnice, ani česká legislativa.

„Absence hoření je hlavním důvodem, proč tyto výrobky nespadají pod žádný stávající předmět směrnice 2011/64/EU o struktuře a sazbách spotřební daně z tabákových výrobků, která je promítnuta do zákona o spotřebních daních,“ vysvětlil mluvčí financí Vojtěch.

Jenže například na Slovensku, kde se zahřívaný tabák začal prodávat jen o měsíc později než v Česku, byla legislativa připraven a spotřební daň na něj byla uvalena už od května 2017.

Dnes už se z cigaret HEETS i dalšího obdobného tabáku spotřební daň platí. Zákon ale začal platit až více než rok a půl po uvedení výrobku na trh. V rámci daňového balíčku byla daň zavedena od března tohoto roku.

Mohli celníci danit?

Podle daňových odborníků je přitom diskutabilní, jestli podle zákona platného v roce uvedení výrobku na trh, nešlo daň vybírat. Podle člena Komory daňových poradců a odborníka na spotřební daň Ivo Šulce cigarety HEETS bezpochyby obsahují tabákovou náplň, která se vyrábí z vybrané směsi skutečného tabáku, a tak můžou být předmětem kouření.

Ministerstvo financí chce vyšší daně z hazardu, lihu i tabáku. Krabička cigaret může zdražit až o 13 korun

Číst článek

„Ustanovením paragrafu 101 zákona o spotřebních daních jsou definovány tabákové výrobky. Mezi nimi jsou nejen samotné cigarety, které musí splňovat podmínky vymezené tímto ustanovením zákona o spotřebních daních, ale je zde zahrnut i tabák ke kouření. Tím se rozumí také řezaný tabák, popřípadě jinak dělený, kroucený nebo lisovaný do desek, a který je možné kouřit bez dalšího průmyslového zpracování,“ uvedl pro iROZHLAS.cz Šulc. 

Jde sice podle něj jen o pouhé „jazykové přiblížení“ tohoto vymezení předmětu spotřební daně, ale pro případ směsi skutečného tabáku, který je v zahřívaných tabákových výrobcích, to postačuje.

„Lze tedy dospět k závěru, že tabák, který je v zahřívaných tabákových výrobcích, je předmětem spotřební daně z tabákových výrobků podle zákona o spotřebních daních ve znění už do konce března 2019. Od dubna 2019 již není pochyb, neboť zákonodárce udělal z těchto tabákových výrobků v zákoně o spotřebních daních samostatnou kategorii,“ dodal.

Člen Unie daňových poplatníků David Hubal ale upozorňuje v souvislosti se zákonem na definici slova „kouřit“, které se v něm objevuje. Právě kouření totiž podle něj vyžaduje proces hoření. Proto si netroufá říci, zda by zdanění bez změny zákona možné bylo.

Philip Morris není jedinou společností, která v Česku prodává zahřívaný tabák. Podobný přístroj v tuzemsku prodává i společnost British American Tobacco pod značkou Glo. Na trh jej ale uvedla až v září loňského roku.

Postup ministerstva i celní správy přesto kritizuje. „Ministerstvo financí tvrdí, že podle tehdejší právní úpravy nebylo možné zahřívaný tabák podrobit spotřební dani. Nabízí se tedy otázka, proč s tím tak dlouho otálelo. Tato otázka vystupuje o to více do popředí, když je ministerstvo schopno novelizovat zákon za pouhé tři měsíce,“ uvedl pro iROZHLAS.cz.

Navíc je podle něj i zahřívaný tabák zdraví škodlivý, a právě proto by pro něj spotřební daň platit měla.

„Spotřební daň je selektivní daní, která se aplikuje na nějakou skupinu specifických výrobků, které většinou mají nějaké společensky nežádoucí vlivy – na zdraví, životní prostředí. Má částečně odradit od spotřeby nebo spotřebu vybraného výrobku snížit v zájmu nějakého vyššího celospolečenského cíle. Zahřívaný tabák uživatelé inhalují stejně jako tabák podrobený hoření, devastují si tím zdraví své i druhých a společnost nese obrovské náklady s jejich léčením a předčasnými úmrtími,“ dodal.

Ministerstvo financí navíc chce spotřební daně z hazardu, lihu i tabáku, včetně toho zahřívaného od roku 2020 zvýšit (čtěte zde).

Odpověď celní správy na dotaz, zda může zveřejnit analýzu k cigaretám HEETS:

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme