Heger chce víc lůžek v léčebnách dlouhodobě nemocných

Ministři zdravotnictví Leoš Heger a práce a sociálních věcí Jaromír Drábek podepsali memorandum o spolupráci při optimalizaci sítě zdravotních a sociálních služeb. Znamená to především rušení akutních lůžek v nemocnicích. Část z nich se změní v lůžka sociální.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Leoš Heger | Foto: Filip Jandourek

„Vznikne hlavně zákon o zdravotně-sociální péči, o dlouhodobé péči. Protože to je styčná plocha obou resortů, která dodnes není pořádně vyřešena,“ řekl na Rádiu Česko ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Dodal, že v době, kdy se dělala pravidla pojištění, byla dlouhodobá péče trochu podfinancovaná, nerozvíjela se a nevstupoval do toho žádný soukromý investor.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministři zdravotnictví a práce podepsali memorandum o spolupráci na optimalizaci sítě zdravotních a sociálních služeb. Podrobnosti jsme rozebrali na Rádiu Česko.

„LDN, rehabilitační ústavy pořád ještě nejsou na úrovni nemocnic a je tam velký problém na hraně mezi zdravotním a sociálním problémem,“ doplnil s tím, že právě zákon o zdravotně-sociální péči by měl definovat tuto hranici.

Jan na Rádiu Česko doplnil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09, v současné době je situace taková, že jsou zvlášť evidována a obsluhována zdravotní lůžka a zvlášť je systém sociálních lůžek. Ten systéme je podle něj dlouhodobě nevyhovující.

„Protože řada zdravotních lůžek vyžaduje i část sociální péče a naopak valná většina sociálních lůžek vyžaduje také zdravotní péči,“ uvedl.

Dnešní memorandum má podle něj připravit podklady pro to, aby obě ministerstva postupovala společně. „Abychom zajistili sdruženou sociálně-zdravotní péči tak, aby byla vyvážená a co nejefektivnější,“ dodal ministr Jaromír Drábek.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Ranním interview jsme o tématu mluvili s poradkyní ministra práce a sociálních věcí Monikou Válkovou

„Celý ten projekt by měl řešit optimální síť zdravotní a sociální péče a de facto by měl přispět k reformním změnám, které se připravují na obou ministerstvech,“ poznamenala v Ranním interview Radiožurnálu poradkyně ministra práce a sociálních věcí Monika Válková.

'Levnější lékařství druhého řádu'

Dnešní memorandum přivítala také Iva Holmerová, předsedkyně České gerontologické a geriatrické společnosti. „Myslím, že je velice dobře, že nastane jakási lepší koordinace a lepší spolupráce mezi oběma ministerstvy, to byl dlouhodobý problém,“ uvedla na Rádiu Česko.

Odborníci se ale bojí, aby se z péče o dlouhodobě nemocné nestala levnější medicína druhého řádu. "Jestliže by se ta lůžka pouze nějakým způsobem vyřadila - jako lůžka v méně vyhovujících objektech, méně vyhovujících nemocnicích, v uvozovkách pro méně vyhovující pacienty - to by bylo samozřejmě špatně," řekla Iva Holmerová.

O rušení lůžek v nemocnicích se začalo víc mluvit v zimě v době protestní akce lékařů Děkujeme, odcházíme. Doktoři tehdy podali výpověď a hrozili odchodem, pokud nedostanou přidáno.

Peníze na platy se mají ve zdravotnictví najít díky reformám a úsporám. Ušetřit se má mimo jiné právě díky seškrtání části akutních nemocničních lůžek

Martina Mašková, Lenka Jansová, mta, Ludvík Bortl, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme